katarakthastaligi.com https://www.katarakthastaligi.com Katarakt, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, katarakthastaligi.com Wed, 10 May 2017 00:00:00 +0000 Fri, 21 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Katarakt Ameliyatı Sonrası https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi.html Mon, 12 Nov 2018 18:32:59 +0000 Katarakt ameliyatı sonrası; yapılması ve dikkat edilmesi gereken şeyler hastanın eski sağlığına kısa süre içinde kavuşması için çok önemlidir. Katarakt hastalığı insanın hayat standartlarını olumsuz yönde etkileye Katarakt ameliyatı sonrası; yapılması ve dikkat edilmesi gereken şeyler hastanın eski sağlığına kısa süre içinde kavuşması için çok önemlidir. Katarakt hastalığı insanın hayat standartlarını olumsuz yönde etkileyen bir göz hastalığıdır. Buna rağmen hastalığın tedavisi korkulmayacak kadar basittir. Katarakt, göz merceğinin değişime uğramasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bilindiği üzere görme işlevi göz merceği aracılığıyla yerine getirilir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ya da anne karnında oluşan katarak hastalığı göz merceğinin parlaklığını yitirmesine bağlı olarak gelişir. Saydamlaşan göz merceğinin görüş kabiliyeti zamanla zayıflamaya başlar. Bu nedenle hastalar en çok görme kaybı yaşadıklarından şikayet ederler. Bunun yanı sıra hastalar okuma güçlüğü, renkleri ayırt edememe, buğulu görme gibi başka şikayetleri de yaşayabilirler. Katarakt hastalığının tedavisi ancak ameliyatla mümkündür. Oldukça basit bir cerrahi müdahale sayesinde hastalar göz sağlığına kavuşabilirler. Katarakt ameliyatı sonrasında aynı gözde tekrar katarakt hastalığı oluşma ihtimali yoktur.  Katarakt ameliyatı basit bir operasyon olsa da katarakt ameliyatı sonrasında da bazı hususlara dikkat etmek gerekir. 

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir
 • Ameliyatın akabinde bazı istenmeyen durumların yaşanmaması için hastanın ve hasta yakınlarının bazı hususlara dikkat etmesi iyileşme sürecinin hızlanmasına katkı sağlayacaktır.
 • Katarak ameliyatı olan hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir. İlk bir kaç gün boyunca hastanın bulanık görmesi çok normaldir. Bu durum daha çok hastanın gözüne damlatılan damlalardan kaynaklanabilir. Ancak zamanla hastanın görmesi netlik kazanmaya başlar. Hasta en geç 3. günün sonunda normal hayatına dönebilir. Hatta araba kullanabilecek kadar iyileşir. Ancak araba kullanmak için kendinizi iyi hissetmeniz gerektiğini unutmayın. 
 • Katarakt ameliyatı sonrasında doktor tarafından tavsiye dilen göz damlası ve diğer ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Zaten en çok reçete edilen ilaç damladır. Bu damlanın maksimum kullanım süresi 1 ay kadardır. Doktor taburcu olduktan 1-2 gün sonra kontrol için gelmenizi ister. Her şey yolunda olsa bile mutlaka kontrole gidin. Ayırca göz damlası kullanırken elinizi yıkamayı sakın ihmal etmeyin. Eğer başkasından yardım alacaksanız o kişiyi de bu konuda uyarın. 
 • Göz hassas bir organdır ve enfeksiyon kapmaya meyillidir. Bu nedenle elle çok fazla temas ettirilmemeli ve temizliğine dikkat edilmelidir. Hasta taburcu edilirken her zaman ameliyatlı bölge kapatılmayabilir. Bunun yerine koruma amaçlı gözlük verilir. 
 • Katarakt ameliyatı sonrasında ertesi gün gözünüzü ovmamak şartıyla duş alabilirsiniz. 
 • Ameliyatın ertesi gün kendinizi fazla yormamak kaydıyla televizyon izleyebilir hatta kitap dahi okuyabilirsiniz. 
 • Katarak ameliyatı olan bir kimse ertesi gün hayatına kaldığı yerden rahatlıkla devam edebilir. Örneğin seyahat edebilir, aynı gün yemek yiyebilir, namaz kılmak dahil göze alınabilen tüm ibadetler yerine getirilebilir.  
 • Hasta kesinlikle ağır kaldırmamalı ve bir süre ani hareketlerden uzak durmalıdır.  Ayrıca hijyenik olmayan ortamlardan uzak durulmalı, grip gibi enfeksiyonel hastalıklara yakalanmamak için bir süre insanlarla tokalaşmak dahil yakın temasa geçilmemelidir.   
]]>
Katarakt Sonrası https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-sonrasi.html Tue, 13 Nov 2018 01:38:54 +0000 Katarakt Sonrası, Katarakt en sık rastlanan göz problemleri arasındadır. Gözde önemli derecede görme bozuklukları, görme kalitesinde azalma meydana getirir. Göz bebeğinin arkasında ki göz merceğinin zarar görmesiyle birlikte ka Katarakt Sonrası, Katarakt en sık rastlanan göz problemleri arasındadır. Gözde önemli derecede görme bozuklukları, görme kalitesinde azalma meydana getirir. Göz bebeğinin arkasında ki göz merceğinin zarar görmesiyle birlikte katarakt kendini gösterir. Bu duruma genellikle yaşlılarda daha sık rastlanmaktadır. Fakat sadece yaşlılarda değil yeni doğan bebeklerde bile görülme olasılığı vardır. Bunun yanı sıra şeker hastası olan kişilerde de kullanılan şeker ilaçlarının etkisiyle zamanla gözlerde katarakt meydana gelebilir. Katarakt rahatsızlığı zaman içerisinde görmede çok sıkıntı oluşturur. Bu nedenle katarakt ameliyatı olunması gerekir. 

Katarakt Sonrası Dikkat Edilesi Gerekenler:
 • Katarakt sonrası ameliyat olan kişinin hastanede kalmasına gerek yoktur. Fakat ameliyatın ertesi günü kişinin kesinlikle kontrole gelmesi gerekmektedir. 
 • Katarakt sonrası ameliyat uygulanan göz koruma bandıyla kapatılarak dışarıdan gelecek olası mikroplara karşı korunmalıdır. Eğer iki gözde de katarakt problemi varsa koruma bandı kapatmak yerine koruyucu gözlük kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede görme problemi de yaşanmayacaktır. 
 • Katarakt ameliyatı uygulanan göze katarakt sonrası tekrardan uygulama yapılmaz. Göz merceğinin zamanla hassasiyetini kaybetmesiyle birlikte katarakt olan göze lazer uygulamasıyla birkaç dakika içerisinde tedavi uygulanabilir.
 • Katarakt sonrası göze damla kullanılması gerekir. Doktor tarafından önerilen göz damlaları 1 ay boyunca kullanılmalıdır. Bu sayede gözün ışığı artacak ve göz bakteri, enfeksiyonlardan korunacaktır. 
 • Katarakt sonrası gözü kesinlikle ovalamayın. Katarakt sonrasında duş alınması uygun görülür fakat gözlerin ovalanmamasına dikkat edilmelidir.
 • Katarakt ameliyatı olan kişi ameliyat sonrasında kendini iyi hissettiği zaman araç kullanabilir. Fakat araç kullanacak kişi 100 metre ileriyi rahatlıkla görmelidir. Aksi taktirde olası bir kaza kötü sonuçlara sebebiyet verir.
 • Katarakt ameliyatı olan kişi katarakt sonrası 1 gün gözlerini iyice dinlendirmelidir. Daha sonra isterse kitap okuyabilir, televizyon izleyebilir. Fakat fazla olmamak kaydıyla bu aktiviteler yapılmalıdır. Aksi taktirde gözler yorulacak ve katarakt olan gözde batma hissedilecektir.
Katarakt sonrası, ertesi günü kişiler orman yaşantısına dönebilir. Bu ameliyatı olan kişi ameliyattan 1 gün sonra istediği şekilde seyahat edebilir. Katarakt sonrası ameliyat olunan gözün üzerine yatılmaması gerekir. Katarakt sonrası ağır yük kaldırılmamalı, tozlu ortamlardan uzak durulmalı, göze ani olarak alınacak darbelere kesinlikle dikkat edilmeli, araç kullanırken emniyet kemeri takmak katarakttan dolayı meydana gelebilecek olası bir kazada hayat kurtarıcı olabilir. 
]]>
Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-nasil-yapilir.html Tue, 13 Nov 2018 02:44:38 +0000 Katarakt ameliyatı nasıl yapılır, sık karşılaşılan görme bozuklukları içerisinde yer alır. Gözde saydam olarak bulunan bölümün çeşitli nedenlerden dolayı saydamlığını yitirmesine bağlı görmenin azalması ile ortaya Katarakt ameliyatı nasıl yapılır, sık karşılaşılan görme bozuklukları içerisinde yer alır. Gözde saydam olarak bulunan bölümün çeşitli nedenlerden dolayı saydamlığını yitirmesine bağlı görmenin azalması ile ortaya çıkan göz rahatsızlığıdır. İleri yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. Travma, sistemik hastalıklar, üveit rahatsızlığı, steroid içerikli ilaçların kullanımına bağlı olarak katarakt ortaya çıkar. Doğumsal katarakt ise anne adayının geçirdiği kızamıkçık veya antiviral ilaç kullanımından doğumsal olarak bebekte konjenital katarakt oluşumuna neden olur. Katarakt hastalığının belirtileri içerisinde çift görme, bulanık görme, görülen renklerin zor veya soluk algılanması gibi sıkıntılar gözlenir. Ayrıca karanlıkta görmede zorluk yaşanması, lens veya gözlük numaralarının sıkça değişmesi, görme esnasında derinlik hissinin kaybı, göz yorgunluğu ve baş ağrısı belirtileri gözlenir. Katarakt ameliyatı nasıl yapılır kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. İlaçla tedavisi mümkün değildir. Katarakt tanısı konulduğu gerekli tedavi biran önce yapılmalıdır.  Kataraktın sertleşmesi tedaviden istenilen sonucu vermez. Bu sürede ameliyat erken dönemde fak edilene göre daha zor iyileşme süresi ortaya çıkar. Çağımızda fako yöntemi ile en iyi şekilde tedavi yapılır. 

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır

İşlemin büyük avantajı kısa sürede uygulanabilmesi ve kesi yapılmadan uygulanmasıdır. Ameliyat yapıldıktan sonra görme gücü hızla geri kazanılır. Operasyon içerisinde özel mercekler kullanılarak dikişsiz işlem gerçekleştirilir. Hastanın göz bölümü  damla ile uyuşturularak, işleme hazırlanır. Yapılan uygulama sonunda hasta evine gidebilir. Yavaş yavaş günlük yaşantısına döner. Ancak ameliyattan önce hafif beslenmek gerekir. Ayrıca hastada diyabet hastalığı, tansiyon, astım gibi hastalıklar var ise gerekli tetkiklerin yapılarak hastaya gerekli ilaç uygulaması yapılır. Ameliyat esnasında hastanın başını ve gözünü hareket ettirmemesi gerekir. Katarakt ameliyatı, göz bebeğinin uyuşturularak büyütülmesi sonrasında yarım saatlik uygulama ile tamamlanır. Katarakt alındıktan sonra hastanın göz bebeğine küçük bir kesi açılarak lens uygulaması yapılır. Katarakt ameliyatı nasıl yapılır gerekli uygulama sayesinde işlem tamamlanır. Hastanın iki saat takibi yapılarak taburcu gerçekleşir. Ameliyattan iki gün sonra tekrar muayeneye için hastanın hastaneye gitmesi gerekir. İyileşme süreci içerisinde ameliyat edilen gözün ovuşturulmaması, bu bölüme baskı uygulayacak hareketlerden kaçınılması gerekir. Ayrıca işlem yapılan gözün bulunduğu tarafa yatılmaması gerekir. İyileşme süreci içerisinde bir hafta göze su ve sabunla temas edilmemelidir. Ameliyat sonrası doktorun verdiği damlaların kullanılması ve aksatılmaması gerekir. Katarakt ameliyatı nasıl yapılır içerisinde göz görme noktasına ulaşılır. 30 gün içerisinde yapılan işlem ve bakım sayesinde göz tamamen iyileşir. Kataraktın erken tanı edilmesi ile yapılan işlem sayesinde hasta 2 günde rengarenk görmesi sağlanabilir. Katarakt ameliyatı olan hastanın sonrasında kataraktın tekrar etmesi mümkün değildir. Bu nedenle erken tanı önemlidir. 
]]>
Katarakt Ameliyatı https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati.html Tue, 13 Nov 2018 09:34:17 +0000 Katarakt Ameliyatı genellikle görmemizi sağlayan ve göz bebeğinin arka kısmında yer alan göz merceğinde yaşanan bir sorundan kaynaklı olarak yapılmaktadır. Özellikle de göz merceğinde bulunan yapının giderek saydamlığ Katarakt Ameliyatı genellikle görmemizi sağlayan ve göz bebeğinin arka kısmında yer alan göz merceğinde yaşanan bir sorundan kaynaklı olarak yapılmaktadır. Özellikle de göz merceğinde bulunan yapının giderek saydamlığını yitirmesiyle birlikte artık işlevini yerine getirmediği görülmektedir. Bu durum göz merceği mat bir hal aldığı için katarakt ameliyatı yapılması zorunludur. Bu sorunla ilgili olarak detaylı bilgi vereceğimiz bu makalemizde neler yapılması gerektiğini bilmeniz halinde ameliyatta istenilen sonucu elde etmeniz mümkündür. Yeter ki katarakt ameliyatı öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini hakkında bilgi sahibi olun. 

Katarakt Sorununun Tedavisi

Katarakt sorunu genellikle orta yaş üstü kimselerde görülen bir sorun olup bazı hastalıklara bağlı olarak da kendisini gösterebilir. Sorun her ne olursa olsun yapılacak tedavinin başında katarakt ameliyatı gelmektedir. Zira bu sorunun ilaçla ya da başka bir yöntemle çözülmesi söz konusu değildir. Katarakt ameliyatı yapmadan önce hastaların bilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar bilinmediği takdirde yapılan operasyonun başarılı olması söz konusu olmaz. Bu bakımdan hastaların gerekli önlemleri alması için bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Katarakt ameliyatı öncesinde hastaların bir takım belirtilere önem vermesi gerekmektedir.

Katarakt ameliyatı ile ilgili olarak hastaların mutlaka yaşanan belirtilerden haberdar olması ve doktorunu bu hususta bilgilendirmesi gerekmektedir. Genel itibariyle bu sorunun çözümü için yapılacak olan ameliyat için hastaların bir takım belirtileri yaşaması gerekmektedir. Bu belirtiler doğrultusunda katarakta yapılacak müdahalenin tespit edilmesi söz konusu olabilir. Bu belirtilerin başında ise hastanın bazı durumlarda çift görmesi ve görmede meydana gelen azalmalar söz konusudur. Bununla birlikte kişinin ışığa giderek hassaslaşması ve bir takım okuma zorlukları çekmesi de katarakt ameliyatı yapılmasına neden olmaktadır. 

Katarakt Ameliyatı

Katarakt sorununun tek çözümünün ameliyat olduğunu belirtmiştik. Yapılan ameliyat süreci ise kişinin herhangi bir narkoz almadan iğnesiz ve ağrısız bir şekilde yapılmasıyla gerçekleşmektedir. Bu bakımdan katarakt ameliyatı ile ilgili olarak hastaların herhangi bir korkularının olmaması gerekir. Zira bu işlem aynı gün içerisinde gerçekleşmekte ve herhangi bir risk faktörü bulunmamaktadır. Ancak bazı hususlara dikkat edilmediği takdirde bu sorun tekrardan kendisini çok daha şiddetli bir şekilde gösterecektir. Bu hususların başında ise katarakt ameliyatı öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler olacaktır. 

Katarakt Ameliyatı Öncesi Bilinmesi Gerekenler
 • Ameliyatın olacağı gün kişi yüz ve çevresine herhangi bir dış etken tarafından darbe almamaya özen göstermesi gerekir. Özellikle de göz ve çevresinde meydana gelebilecek hasar çok tehlikeli sorunlara neden olabilir. Ayrıca bayanların makyajsız gelmesi önerilmektedir.
 • Başka hastalıklara bağlı olarak meydana gelebilecek sorunlara karşı (astım, tansiyon, diyabet gibi) hastaların kullanmış oldukları ilaçlara devam etmesi gerekir.
 • Ameliyata gelinmeden önce hafif bir yemek yenilmesi tercih edilir.
 • Ameliyat öncesinde hastaların uzun süre bilgisayar, telefon ya da televizyon gibi elektronik aletlere bakmamaları önerilmektedir. 
Katarakt Ameliyatı Sırasında Yapılması Gerekenler
 • Kişinin hastalık kapmaması için mutlaka özel ameliyat kıyafeti giyinmesi ve sterilize edilmiş temizlik aşamalarından geçmesi gerekir. Zira gözün enfeksiyon kapması durum çok büyük tehlikelerin oluşmasına yol açabilir.
 • Katarakt ameliyatı sırasında kişinin gözünü sağa sola hareket ettirmemesi gerekir. Ayrıca kafasını da sabit tutmasında fayda vardır. Bu hususta doktorunun telkinlerine dikkat e]]> Bebeklerde Katarakt Ameliyatı https://www.katarakthastaligi.com/bebeklerde-katarakt-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 04:44:41 +0000 Bebeklerde Katarak Ameliyatı, Katarakt rahatsızlığı her zaman ileri yaş grubunda görülmez. Bazen çok küçük yaştaki çocuklarda da görülür. Hatta bazende bebekler doğuştan katarakt rahatsızlığı ile dünyaya gelirler.  Bebeklerde Katarak Ameliyatı, Katarakt rahatsızlığı her zaman ileri yaş grubunda görülmez. Bazen çok küçük yaştaki çocuklarda da görülür. Hatta bazende bebekler doğuştan katarakt rahatsızlığı ile dünyaya gelirler. 

  Doğuştan görülen kataraktın sebepleri
  • Annenin hamilelik sırasında yaşadığı enfeksiyonlar nedeniyle 
  • Gebenin ilk aylarında (genellikle ilk üç ay) bilmeden kullandığı ilaçlar nedeniyle oluşabilir
  Bebek hastanede dünyaya gelmişse doktor durumu hemen fark eder çünkü bebeğin göz bebeği beyazdır. Evde ailelerde, çoğunlukla bebeklerinin, göz bebeklerinde renk farkı olduğunu görerek sağlık kuruluşuna baş vururlar.  Tedavi şekli büyüklerde olduğu gibi ameliyattır, ilaçla tedavisi yoktur. Bebeklerde katarakt ameliyatı, çok kısa sürede yapılır ve hemen sonuç alınır. Bebeklerdeki katarak ameliyatı gözdeki rahatsızlık fark edilir edilmez ameliyat edilmeli hiç bekletilmemelidir. Yeni doğanlarda ameliyat 8-12  haftada yapılmalı. Küçük çocuklarda ameliyatın geciktirilmemesinin çok önemli nedeni vardır. Çocuklarda yada bebeklerde ameliyatla katarakt sorunu çözülse bile beyinde oluşan görme ile ilgili tembellik meydana geleceği için hiç bir zaman tam iyileşme görülemeyebilir. Öğrenilmiş bu tembellik kalıcı olabilir  Ameliyat yetişkinlere yapılanla benzer olsa da ufak tefek farklılıklar vardır bebeklerin kataraktı erişkinlerdeki gibi sert olmadığından göz merceği aspire edilerek temizlenir büyüklerde olduğu gibi kataraktın parçalanması için uğraşılmaz. Ameliyattan sora yapılacak düzeltmeler ameliyat kadar önemlidir. Hekimle aileler işbirliği içinde olmalıdır. Küçük çocuklarda gözü mercekle, lensle yada gözlükle düzeltilmezse tembellik gelişeceği için dikkatli olunmalıdır. Göze büyüklerde olduğu gibi mercek konulmaz çünkü bebek büyüdükçe numarasını ayarlamak çok daha güçleşir. Mercek daha ileri zamanlar da 3-4 yaş aralığında takılabilir. Yapılan ameliyatların başarılı olması, kullanılan yönteme ve doktorun yaptığı ameliyat sayısına bağlı artar. 

  Katarakt ameliyatı geçiren küçük çocuklarda ameliyat sonrası birtakım problemler yaşanır
  • Ameliyat edilen gözde odaklanma sorunu olabilir
  • Bir noktaya bakarken odaklanma sorunu yaşar
  • Mesafeyi ayarlayamaz, yakınlaştırma işini yapamaz
  • Bebekte gözde ölçümler çok sağlıklı yapılamadığı için takılan lens ile çok net göremez, gözler arasında numara farklılıkları olur
  • Sağ ve sol gözden alınan görüntüler beyin tarafında tek görüntü haline getirilemez. 
  • Gözde şaşılık başlayabilir
  ]]>
  Yaşlılarda Katarakt Ameliyatı https://www.katarakthastaligi.com/yaslilarda-katarakt-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 07:13:02 +0000 Yaşlılarda katarakt ameliyatı, katarakt yaş ilerledikçe çok görülen bir göz hastalığıdır. Katarakt gözdeki saydam olan mercek tabakanın opaklaşmasıdır. Gözün birinde olabildiği gibi ikisinde birdende gelişebilir. Yaşlıl Yaşlılarda katarakt ameliyatı, katarakt yaş ilerledikçe çok görülen bir göz hastalığıdır. Katarakt gözdeki saydam olan mercek tabakanın opaklaşmasıdır. Gözün birinde olabildiği gibi ikisinde birdende gelişebilir. Yaşlılarda başlayan katarakt genelde her iki gözde birlikte görülür. Yaşlılarda tek taraflı olanına ender rastlanır.  

  Katarakt; gözün saydam tabakası puslanır, bulanık görmeye başlar ve yıllar içinde bulanıklık artar görme tamamen yok olur.  ilk başlarda fazla belirti vermez yıllar içinde artar. Işıkların etrafında çember varmış gibi görülür, çok parlak ışığa bakmakta zorluk yaşanır, net göremez. Yaşa bağlı kataraktın neden olduğu henüz bilinmemektedir. 

  Yaşlılarda kataraktın nedenleri  
  • Uzun süreli kortizon kullanımı
  • Şeker hastalığı
  • Uzun süreli güneş ışığında kalma
  • Kalp krizi
  • Ailede katarakt hastası varsa (genetik geçişli olabilir.)
  • Sigara kullanımı varsa
  • Beslenmedeki yanlışlıklar yaşlılıkta katarakt oluşumunu hızlandırır.
  Katarakt tanısında doktor ölçümler yapar, göze çok güçlü ışık yollayarak gözün iç kısmına bakar. Katarakt hiç belirti vermemiş olsa bile göz doktoru bunu hemen fark eder.
  Yaşlılarda katarakt tanısı konduğunda, eğer görmede çok sorun yaratmıyorsa hemen ameliyat planlanmaya bilir. Yeni doğanlarda durum tam tersidir, tanı konur konmaz ivedilikle ameliyat edilmelidir. Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyatta opaklaşmış olan mercek çıkarılır, yerine şeffaf mercek konur. Ameliyat genellikle lokal anestezi ile yapılır. Hastanede yatmaya gerek yoktur. Ameliyat 15-30 dakika gibi bir zaman içinde gerçekleşir ve hasta ameliyat sonrasında büyük oranda görmede düzelme yaşar, tam iyileşme daha uzun zaman alır. 

  Katarakt ameliyatından sonraki yasaklar
  • Göz asla ovuşturulmamalı
  • Geceleri gözü kapatacak bir bant kullanılmalı
  • Ameliyattan sonra 3-4 gün göze su ve sabun değmemeli banyo yapılmamalı
  • Ağır eşya taşınmamalı
  Yaşlılarda katarakt Ameliyatı sonrasında  kitap okurken yakın gözlüğüne ihtiyaç olabilir. Gözlük verilmemişse bile mutlaka iki yılda bir göz doktoruna gidilmelidir, böylece başka sorunların oluşmasına da engel olunur. 
  ]]>
  Şeker Hastaları Katarakt Ameliyatı Olabilir Mi https://www.katarakthastaligi.com/seker-hastalari-katarakt-ameliyati-olabilir-mi.html Wed, 14 Nov 2018 09:37:06 +0000 Şeker hastaları katarakt ameliyatı olabilir mi, sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan problemde gözde bulunan retina tabakasının etkilenmesi sonucu körlüğe neden olan hastalık o Şeker hastaları katarakt ameliyatı olabilir mi, sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan problemde gözde bulunan retina tabakasının etkilenmesi sonucu körlüğe neden olan hastalık olarak tanımlanır. Şeker hastalığı ile birlikte kişide beslenme bozukluğu, şişmanlık, insülin rezistansı, yaşlanma, kalıtımsal etkenler görülmesi ile birlikte bazı durumlar ortaya çıkar. Özellikle göz bölümünde bulunan retinanın etkilenmesiyle birlikte Diyabetik retina problemi ortaya çıkar. Şeker hastalığı süresine bağlı olarak retinanın etkilenmesi görme problemlerinin oluşmasına neden olur. Bu süreç içerisinde retina içerisinde sarı benek şeklinde su toplaması ortaya çıkar. Ödem olarak da belirtilen bu durumda görme kaybı meydana gelir. Şeker hastalarında bulunan sarı benek oluşumunda tedavi esnasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

  Şeker hastaları katarakt ameliyatı olabilir mi, süreci içerisinde hastaya uygulanan lazer ile katarakt ameliyatı öncesinde hastada ödeme bağlı meydana gelen su toplaması bulunuyor ise öncelikli olarak özel teknikler kullanılarak ödemin varlığının saptanması gerekir. Bu süreç içerisinde öncelikli olarak göz içerisine ilaç enjeksiyonu uygulanarak tedavi edilmesi sağlanır. Ardından lazer uygulaması yapılması gerekir. Bu süreç içerisinde ödemin giderilmesi ile birlikte uygulanan Fako yöntemi sayesinde hastanın katarakt ameliyatının olması desteklenir. Ancak bu süreç içerisinde hastanın göz muayenesinin ayrıntılı şekilde yapılması önemlidir. Hastaya yapılacak katarakt ameliyatı ödemin teşhis edilmesinin öncesinde uygulanır ise görme kabiliyetinin giderilmesine neden olabilir. Özellikle şeker hastalığı bulunan hastaların retina tedavisi yaptırması gerekir. Bu süreç içerisinde göz tansiyonu hastalığının bulunup bulunmadığına bakılması ile birlikte uygulanan ilaç tedavisi sayesinde uygulamalar yeterli olmazsa göz içerisine uygulanan tüp takılması ile işlem gerçekleştirilebilir. Bu süreç içerisinde hastanın gerekli takibinin yapılması ile katarakt ameliyatı olmadan önce yapılan uygulamalar sayesinde katarakt ameliyatının uygulanmasında hastanın en iyi şekilde sonuç alması sağlanır. Şeker hastaları katarakt ameliyatı olabilir mi, sorusunun cevabı olarak ayrıntılı işlemler sayesinde gözde bulunan sorunların giderilmesi ile birlikte katarakt ameliyatı yapılması sağlanabilir.
  ]]>
  Çocuklarda Katarakt https://www.katarakthastaligi.com/cocuklarda-katarakt.html Wed, 14 Nov 2018 23:25:22 +0000 Çocuklarda katarakt, saydam olması gereken göz merceğinin saydamlığını kaybedip beyazlaşmasına katarakt ismi adı verilmektedir. Katarakt rahatsızlığı genellikle yaşlılarda görülmektedir, fakat yeni doğan bebeklerde de Çocuklarda katarakt, saydam olması gereken göz merceğinin saydamlığını kaybedip beyazlaşmasına katarakt ismi adı verilmektedir. Katarakt rahatsızlığı genellikle yaşlılarda görülmektedir, fakat yeni doğan bebeklerde de görülmektedir. Bu tür katarakta doğuştan katarakt rahatsızlığı ismi verilmektedir.

Çocuklarda katarakt sebebi ve belirtileri nelerdir

Çocuklarda katarakt sebebi genellikle ailesinde katarakt rahatsızlığı var ise ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bazı metabolik hastalıklarda görülebilmektedir. Gebelik döneminde anne adaylarının çok dikkatli olmaları gerekir. Gebeliğin ilk üç ayında bazı rahatsızlıklar sonucunda katarakt rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri kızamıkçık rahatsızlığıdır. Kızamıkçık rahatsızlığı sonucu bebekte kalp anomalileri ve katarakt meydana gelebilmektedir. Mutlaka anne adayının doktoruna danışarak daha önce geçirilmemiş kızamıkçık rahatsızlığına karşı aşıları yaptırması gerekir.

Yeni doğan bebeğin ilk doğduğu andan itibaren ışığa karşı ilgisiz davranması veya göz bebeğinde beyazlık söz konusu ise hemen doktora başvurulması gerekir. Bu belirtiler yeni doğan bebeğin doğuştan katarakt olduğunun bir göstergesi olabilmektedir. Doğuştan katarakt, bebeğin tek gözünde veya her iki gözünde de ortaya çıkabilmektedir. Doğuştan katarakt rahatsızlığı tedavi edilmediği durumda körlüğe kadar gidebilmektedir. Çocuk yaşlarda sürekli ilerleyen katarakt rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden erken teşhis, tedavi için çok önemlidir.

Çocuklarda katarakt tedavisi

Doğuştan katarakt tedavisi, yetişkin yaşta görülen kataraktlara göre farklılık göstermektedir. Çocuklarda iki yaşına kadar yapılan katarakt ameliyatlarında sadece katarakt alınmaktadır, göz içi merceği kullanılmamaktadır. Çünkü göz içi merceği yerleştirilmesi çeşitli problemlere yol açmaktadır. Fakat bu rahatsızlığı olan bebeklerde görme tembelliğinin meydana gelmemesi için gözlük veya kontakt lens uygulanması gerekir. İki yaşından sonraki kataraktlarda ise göz içi merceği kullanılabilir.

Katarakt rahatsızlığının bugün için tek tedavi şekli ameliyattır. Çocuklarda ve yetişkinlerde katarakt ameliyatlarında teknik olarak bazı yöntem farklılıkları bulunmaktadır. Fakat katarakt ameliyatında yapılan tek işlem, kataraktın alınıp yerine bir göz içi merceği yerleştirilmesi ile olmaktadır.

Yeni doğan bir bebekte, olgun bembeyaz bir katarakt var ise mümkün olan en kısa zamanda ameliyat yapılmalıdır. İki gözde katarakt var ise en fazla bir hafta aralıklarla yapılması gerekmektedir. Çünkü dışarıdan gelen ışık görme sinirlerinin, görme merkezinin gelişmesini sağlayacaktır. Ne kadar ameliyat geç yapılırsa göz o kadar tembelleşecektir.
 
Çok küçük bebeklerdeki mercek ölçümü daha ilerleyen yaşlarda uymayacaktır. Onlarda kontakt lens uygulanmaktadır. Kontakt lens uygulanarak görme iyileştirilmesi sağlanmaktadır. İki yaşından sonra iki taraflı çocuklarda kataraktlarda ise göz içi mercek takılabilmektedir. Çocuklarda kontakt lens uyum problemi olan veya tek taraflı kataraktlarda ise göz içi lens uygulanması daha erken bir yaşta yapılabilir. Teknolojinin artık çok ilerlemesinden dolayı artık çok kaliteli mercekler mevcuttur ve bu mercekler ömür boyu göz içinde kalabilmektedir.
]]> Katarakt İlacı https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ilaci.html Wed, 14 Nov 2018 23:47:59 +0000 Katarakt İlacı, Katarakt saydam göz merceğinin saydamlığın kaybederek buğulu görmeye başlamasıdır. Bu duruma halk arasında perde inmesi de denilmektedir. Genellikle yaşlılarda görülür. Katarakt tanısı biomikroskobik muaye Katarakt İlacı, Katarakt saydam göz merceğinin saydamlığın kaybederek buğulu görmeye başlamasıdır. Bu duruma halk arasında perde inmesi de denilmektedir. Genellikle yaşlılarda görülür. Katarakt tanısı biomikroskobik muayene ile konur.

Katarakt Hakkında bilinmesi Gerekenler

Katarakt hakkında bazı yanlış bilinenler vardır .Katarakt gözün çok yorulmasıyla meydana gelmediği gibi ,bir kanser türü de değildir. Eğer bir gözde katarakt varsa diğer göz de katarakt olacak diye bir kanı yoktur. Ayrıca katarakt kalıcı körlük sebebi değildir.

Katarakt Nasıl Tedavi Edilir

Katarakt ameliyatı lazer ile yapılmaktadır. Ameliyat sonrası genellikle  ağrı kesici ile göz damlası kullanımı yapılır. Ameliyat sonrası gözün 2 gün kapalı kalması tavsiye edilmektedir. Kesinlikle göz ovuşturulmamalı ve herhangi bir cisme maruz kalmamalıdır.

Katarakt İlaçları Öneriler
 • Antibiyotik damlaları Okacin, Ciloxan, Exocin, Tobrex 
 • Steroidli damlalar Onadron, Predforte, Maxidex, Dexasine 
 • Gözün durumuna göre Nevanac, Voltaren 
 • Ağızdan alınmak suretiyle Diazomid, Kalinor, Cipro, Augmentin
]]>
Doğuştan Katarakt https://www.katarakthastaligi.com/dogustan-katarakt.html Thu, 15 Nov 2018 16:01:41 +0000 Doğuştan katarakt, diğer ismiyle konjenital katarakt göz merceğinin doğumdan itibaren tek veya iki taraflı saydamlığını yitirmesidir. Konjenital kataraktın altında birden fazla neden yatabileceği gibi hiçbir nedene bağlı Doğuştan katarakt, diğer ismiyle konjenital katarakt göz merceğinin doğumdan itibaren tek veya iki taraflı saydamlığını yitirmesidir. Konjenital kataraktın altında birden fazla neden yatabileceği gibi hiçbir nedene bağlı olmaksızın da ortaya çıkabilir. Bebeklerde bir göz bebeği diğerinden farklı renkte olabilir veya gözde şaşılık ortaya çıkabilir.

Doğuştan katarakt genellikle orta yaş ve üzerinde görülen bir hastalık olup gebelik sırasında annenin ilaç kullanması, yanlış beslenmesi gibi nedenlerden dolayı bebekte ortaya çıkmasıyla konjenital katarakt oluşur. Gözdeki lens tek veya çift taraflı olarak opaklaşır ve göz merceğinin tamamı veya bir kısmı ışığı geçirmez hale gelir. Konjenital katarakt bebeklik ve çocukluk çağında önlenebilir körlük nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Ayrıca hamilelik sırasında annenin geçirmiş olduğu hastalıklar, röntgen ışınlarına maruz kalma gibi değişik sebeplerle beraber sadece genetik yatkınlıkla da ortaya çıkabilir. 

Doğuştan katarakt nasıl teşhis edilir

Bebekler doğduğu zaman organlar için çeşitli rutin testler vardır. Bu testler sayesinde organlar muayene edilir. Göz için de ışığı takip etme, cisimleri izleyip izleyememe gibi testler bulunur. Doktor bu testleri bebek doğduğu zaman uygulamak zorundadır. Eğer doğuştan katarakt varsa ortaya çıkacaktır. 

Doğuştan katarakt nasıl tedavi edilir

Doğuştan katarakt tedavisinin tek tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Katarakt ameliyatı için tercih edilen tedavi ve hasta minimal veya hiç  görsel kayıp sağlamak için 17 haftadan kısa sürede yapılmalıdır. Eğer çift taraflı olduğu için geri dönüşü olmayan göz tembelliği ve nistagmusu önlemek için doktor 2 aydan önce cerrahi ameliyatı yapmalıdır. Cerrahiden sonra göz tembelliğini engellemek için açma kapama egzersizleri yapılmalıdır. Çift taraflı doğuştan katarakt hastalığı varsa genetik testler yapılmalıdır.
]]>
Katarakt Sonrası Şikayetler https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-sonrasi-sikayetler.html Fri, 16 Nov 2018 16:00:50 +0000 Katarakt sonrası şikayetler, katarakt ameliyatı görme problemlerinin giderilmesi için uygulanan cerrahi yöntemlerden bir tanesidir. Gözüm üzerinde kendiliğinden meydana gelen zarın alınması ile işlem gerçekleştirilir. Katarakt Katarakt sonrası şikayetler, katarakt ameliyatı görme problemlerinin giderilmesi için uygulanan cerrahi yöntemlerden bir tanesidir. Gözüm üzerinde kendiliğinden meydana gelen zarın alınması ile işlem gerçekleştirilir. Katarakt ameliyatı tedavinin tek çözümüdür. çünkü ilaç tedaviyle kataraktın giderilmesi mümkün değildir. Gözde görme bozukluğuna neden olan kataraktın çıkartılması için cerrahi işlem uygulanır. Bu süreç içerisinde bazı hastalara lens takılması gerekebilir. Küçük kesi uygulanarak yapılan lens takılması esnasında lensin gözün zarının içerisine yerleştirilmesi ile dikiş atılmadan ameliyat gerçekleştirilir. 

Katarakt sonrası şikayetler
 • Her ameliyatı oluşabilecek komplikasyonlar gibi katarakt sonrası şikayetler ortaya çıkabilir. Katarakt operasyonu sonrasında normal süreç içerisinde herhangi bir şikayet olması beklenmez. 
 • Ancak bazı hastalarda cerrahi operasyonla meydana gelen problemler sebebiyle görmeye probleminde artma yaşanabilir.
 • Bazı hastalarda birden fazla operasyon geçirilmesi gözde bulunan korneanın arkasının hasar görmesine sebebiyet verebilir. Bu problem sebebiyle yapılan işleme rağmen görmenin engellediği belirtilir. Böyle hastalara Kornea nakli uygulanması gerçekleştirilir.
 • Uygulanan ameliyat esnasında göz tansiyonu yükselmesi ortaya çıkabilir. Özellikle göz içi basıncının yükselmesi sebebiyle gözün tansiyonunda  artma meydana gelir. İlaç uygulaması ile kontrol altına alınırken, sonradan kendi kendine geçmesi de beklenebilir. Bu sebepten dolayı bu riski bulunan hastaların sık sık muayene edilmesi önemlidir. 
 • Bazı hastalarda göz reaksiyonu meydana gelmektedir. 
 • Katarakt sonrası şikayetler, içerisinde hastalara uygulanan lens takılması işleminde gözün lensi adapte olması konusunda sıkıntı meydana gelebilir. 
 • Katarakt ameliyatı işlemi esnasında görme noktasında uygulanan cerrahi operasyon ile birlikte ödem oluşması ortaya çıkabilir. 
 • Yapılan işlemler sonrasında hastaların bazılarında ciddi anlamda enfeksiyon oluşumu gözlenen şikayetler içerisindedir. Enfeksiyonun şiddetlenmesi ağrı oluşumuna, gözde görme kaybına sebebiyet verebilir. 
 • Bunun yanında kızarıklık, gözde şiddetli ağrı, görme kaybı belirtileri, bulanık görme gibi durumlar nadir de olsa katarakt sonrası şikayetler içerisinde bulunur. 
 • Katarakt işlemi ile görme duyusunun tekrar kazanılması amaçlanır. Bazı hastalarda sinir tabakası ile ilgili problemlerin bulunması sonucu görme kaybı yaşanabilir. 
 • Katarakt ameliyatı hastanın gözünde bulunan kataraktın büyüklüğüne göre tedavi işlemi gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde hastanın bazı kurallara dikkat dikkat etmesi gerekir
 • K katarakt ameliyatı sonrasında şikayetleri içerisinde hastanın ameliyat gerçekleştirilen gözünün üzerinde yatması şikayetlerinin artmasına neden olabilir. 
 • Ayrıca gözün sürekli şekilde ovuşturulması ameliyattan istenilen sonucun alınmasını engelliler. 
 • Katarakt ameliyatı sonrasında hastanın hijyen kurallarına dikkat etmesi ve doktorun verdiği damlaları düzenli kullanılması ameliyattan istenilen sonucun alınmasının destekler. Aksi halde katarakt sonrası şikayetlerde artma yaşanır.
]]>
Katarakt Ameliyatı Anestezi https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-anestezi.html Fri, 16 Nov 2018 18:34:01 +0000 Katarakt ameliyatı anestezi, çağımızda sıklıkla uygulanan katarakt ameliyatı gözde oluşan görme bozukluğunun giderilmesi için uygulanan tekniklerden bir tanesidir. Fako yöntemi kullanılarak göz üzerinde bulunan yapının gider Katarakt ameliyatı anestezi, çağımızda sıklıkla uygulanan katarakt ameliyatı gözde oluşan görme bozukluğunun giderilmesi için uygulanan tekniklerden bir tanesidir. Fako yöntemi kullanılarak göz üzerinde bulunan yapının giderilmesiyle göz içerisine yerleştirilen mercek sayesinde kişide bulunan görme bozukluğunun tedavisi gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde hastanın yaşadığı ışığa karşı hassasiyet göz renginde matlaşma, görme bozukluğu gibi problemlere neden olan kataraktın giderilmesi için cerrahi yöntem kullanılır.  İleri yaşa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt hastalığı kullanılan kortizon ilaç kullanımına bağlı olarak ta oluşabilir. Yapılan cerrahi operasyon içerisinde hastanın hiç bir şekilde ağrı yaşamaması için özel teknikler kullanılır. 

Katarakt ameliyatı anestezi, bebek veya çocuklarda katarakt ameliyatı işlemi esnasında lokal anestezi kullanılması durumu gözlenebilir. Ancak yapılan uygulamalar içerisinde hasta herhangi bir problem görünmüyor ise damlama yöntemi kullanılarak, göz içerisi uyuşturulur. Göze verilen damlanın içerisinde narkoz bulunur. Göze damlatılması esnasında göz bebeğinde büyüme meydana getirirken, bu süreç içerisinde yapılan işlemlere karşı hastanın hiçbir şey hissetmemesine fayda sağlar. 

Katarakt ameliyatı anestezi yöntemi içerisinde yapılan hiçbir işlemden hasta etkilenmez. Bu şekilde uyuşturma işlemi gerçekleştirilirken, operasyon uygulanır. Hastanın göz içerisinde bulunan problemin giderilmesiyle birlikte uygulanan lens küçük bir kesi açılarak gözün içerisine yerleştirilir. Dikiş atılmaması sebebiyle hastanın ağrı yaşaması beklemez. Uygulanan katarakt ameliyatı sonrasında hastanın gözü bantlanarak tedavi tamamlanır. Belirli süre aralıklarla hastanın takibi yapılırken, bu süreç içerisinde doktorun verdiği damlaların kullanılması gerekir. Yapılan işlem sonrasında da hastanın iyileşme sürecinde de ağrı yaşamadığı belirtilir. Ağrısız olması bakımıyla gönül rahatlığı ile hastanın işlemi yaptırmasına neden olur. Bu sebepten dolayı tercih edilen Fako yöntemiyle gözde kaybedilen görme bozukluğuna neden olan kataraktın tekrar etmemesi için işlem gerçekleştirilerek hastanın hayatını daha renkli yaşaması sağlanır. 
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-komplikasyonlar.html Sat, 17 Nov 2018 07:22:47 +0000 Katarakt Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar, Katarakt, göz bebeğinin ardında bulunan insan yapısı itibariyle doğal olarak meydana gelen göz merceğinin zaman içerisinde fonksiyonlarında azalma olması durumudur. İnsanlar yaşlandık Katarakt Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar, Katarakt, göz bebeğinin ardında bulunan insan yapısı itibariyle doğal olarak meydana gelen göz merceğinin zaman içerisinde fonksiyonlarında azalma olması durumudur. İnsanlar yaşlandıkça göz merceği de sayan yapısını kaybeder ve görme bozuklukları meydana getirir. Gözde bulanıklık meydana gelir. Kişiler bu durumdan oldukça rahatsızlık duyarlar. Bu durum sadece yaşlı kişilerde değil bebeklerde bile görülebilen bir durumdur. Bunun yanı sıra uzun süre zarfında sürekli olarak ilaç kullanımına bağlı Katarakt belirtileri meydana gelebilir. Bu durumların en aza indirilmesi ve gözün doğal yapısı olmasa da eski haline geri dönmesi katarakt ameliyatı uygulanarak yapılır. Katarakt ameliyatı sonrası komplikasyonlar yaşanması muhtemel durumlardandır. 

Katarakt Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar Belirtileri:
 • Katarakt ameliyatı olan kişi ameliyat sonrasında zaman içerisinde görme bozukluklarını tekrardan yaşayacaktır. Tabi bu durum hemen belirmez. Uzun bir süre sonra kendini gösterir. 
 • Bu ameliyat sonrasında gözlerde kamaşma meydana gelir ve kişiler ışığa karşı aşırı hassas olurlar. 
 • Ameliyat gerçekleşen gözde zaman içerisinde çift görme problemi yaşanabilir.
 • Katarakt ameliyatı sonrası komplikasyon olarak gözlerde gece görüşünde azalma meydana gelebilir.
 • Katarakt ameliyatı olan kişiler gözlük kullanıyor ise gözlük mercek numarasında sıklıkla değişiklik yaparlar. 
 • Gözlerde ameliyat sonrasında ödem oluşumu muhtemel durumlardandır. 
 • Katarak ameliyatı sonrası gözlerin enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir. Gözlerde ağrı belirtisi, gözlerde kızarıklıklar, görme kayıpları meydana gelebilir.
Katarakt ameliyatı sonrası komplikasyonlar genel olarak yavaş seyreder. Fakat belirtileri bir müddet sonra daha belirgin hale gelerek kişilerde ağır göz problemleri oluşturur. Katarakt ameliyatı sonrasında kişilerin düzenli olarak kontrole gitmeleri gerekir. Kontroller düzenli olarak yapılırsa eğer olası katarakt sonrası komplikasyonlar da en aza indirilmiş olur.
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Göz Damlası https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-goz-damlasi.html Sat, 17 Nov 2018 13:14:03 +0000 Katarakt ameliyatı sonrası göz damlası, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan gözde kataraktın giderilmesi için cerrahi operasyon kullanılarak kataraktın çıkartılması gerçekleşir. Gözde katarakt oluşması Katarakt ameliyatı sonrası göz damlası, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan gözde kataraktın giderilmesi için cerrahi operasyon kullanılarak kataraktın çıkartılması gerçekleşir. Gözde katarakt oluşması görme bozukluklarına neden olur. Özellikle ışığın göz içerisine girmesine engel olduğu için görmede azalma meydana getirir. Bu süreç içerisinde renklerinin seçilmesinde problem yaşanır. Kataraktın çoğalması ve sertleşmesiyle birlikte görmede azalma, ışığa karşı hassasiyet, buna bağlı olarak ortaya çıkan miyoki, renklerde soluklaşma gibi problemler ortaya çıkar. Bunların tedavisi için cerrahi operasyon ile kataraktın alınması sağlanır. Narkozsuz olarak gözün uyuşturulması ile işlem gerçekleştirilirken, kataraktın sıyrılması ve lens uygulaması ile operasyon tamamlanır. Gözde bulunan katarakt problemine göre işlem süresi değişiklik gösterir. Operasyon yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürerken, bu süreç içerisinde gerekli işlemler uygulanarak kataraktın temizlenmesi sağlanır. Katarakt ameliyatı sonrası göz damlası uygulaması ile iyileşme sürecinin hızlanması sağlanır. 

Katarakt ameliyatı sonrasında göz damlası uygulamaları
 • Gerekli işlemlerin ardından hastanın tedavisi gerçekleştirilerek uygun görülen damlaların verilmesi ameliyat sonrasında önemlidir. Bu süreç içerisinde iki farklı damla kullanılması tavsiye edilir. 
 • Doktorun verdiği damlaların aynı anda damlatılması sakınca yaratır. Bu sebepten dolayı ilk damlanın damlatılmasının sonrasında ikinci damlanın arasından 20 dakika geçmesi önemlidir. 
 • Damla uygulaması esnasında öncelikle şişenin çalkalanması, sonrasında göze damlatılması gerekir.
 • Ayrıca göz damlası verilirken ellerin iyice sabunla yıkanması sonrasında göze damlatılması önemlidir. Damlatma esnasında hijyen kurallarına dikkat edilmemesi gözün enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Başkasının damlatılması damlama işleminin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Katarakt ameliyatı sonrasında göz damlası uygulaması esnasında damlanın damlatılırken gözün yukarı doğru bakması, göz kapağının alt kısmının çekilerek bu kısıma damlatılması önemlidir. 
 • Damlatma işleminde şişenin göze temas etmemesi gerekir. 
 • Bu süreç içerisinde damlanın belirli aralıklarla saatinde verilmesi önemlidir. Düzenli olarak iki hafta boyunca doktorun vermiş olduğu damlaların kullanılması iyileşme süresinin kısaltılmasını sağlar. 
 • Katarakt ameliyatı sonrasında göz damlası uygulamasının yapılması esnasında gerekli şekilde damla yapılmazsa yapılan operasyondan istenilen ölçüde iyileşme elde edilemez. 
 • Damla uygulaması ile birlikte kişinin gözünü ovmaması önemlidir. Gözlerin kaşınmasına bağlı olarak gözle sürekli oynatılması tedaviyi olumsuz yönde etkiler. 
 • Katarakt ameliyatı sonrasında damla uygulanması ile birlikte gözün tedavisi gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde kişinin operasyon geçirdiği gözün olduğu bölüme yatmaması tavsiye edilir.
]]>
Ameliyatsız Katarakt Tedavisi https://www.katarakthastaligi.com/ameliyatsiz-katarakt-tedavisi.html Sun, 18 Nov 2018 12:45:15 +0000 Ameliyatsız Katarakt Tedavisi, katarakt göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi ile meydana gelen bir göz hastalığıdır. Bu tür sorunu olan bir bireyde görüş buğulu bir şekilde oluşmaktadır. Etrafında duran nesneleri tam ol Ameliyatsız Katarakt Tedavisi, katarakt göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi ile meydana gelen bir göz hastalığıdır. Bu tür sorunu olan bir bireyde görüş buğulu bir şekilde oluşmaktadır. Etrafında duran nesneleri tam olarak göremez ve hareket eden cisimleri tam olarak algılayamaz. Dünyada var olan bir çok insanda bu tür rahatsızlıklar görülmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşmakta olan bu görme sorunu genellikle orta yaş ve üstü kişilerde görülmektedir. Bunun yanı sıra katarakt hastalığı yeni doğan bebeklerde, şeker hastalarında, göze gelen darbeler sonucunda ve bir takım ilaç kullanım sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun kendini görmede azalma, göz kamaşması, nesneleri ve canlıları çift görme, gece iyi görememe, renkleri tam olarak seçememek ve okuma zorluğu gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Ameliyatsız katarakt tedavisi

Bu hastalığın düzelmesi için yapılabilecek pek fazla yöntem bulunmamaktadır. İlaç ve gözlükler ile tedavisi mümkün olmayan bu hastalığa karşı iyi gelebilecek bitkiler bulunmaktadır. Doğada yetişmekte olan bu bitkiler insanoğlunun birçok hastalığına karşı şifa olmuş ve sağlıklı bir yaşamı bizlere sunmuştur. Katarakt hastalığında bu bitkiler görmenin düzelmesine ve görüş açısının artmasına fayda sağlamaktadır.

Katarakt hastalığı için bitkisel çözümler

Havuç suyu: Ameliyatsız katarakt tedavisi için kullanılabilecek bitkiler arasında bulanan havuç göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Görme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olan bu ürün içerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. 
Limon suyu: Limon suyu göz için oldukça faydalı bir yapıya sahiptir. Günde bir kere göz içerisine damlatmak gözde meydana gelmiş olan sorunların düzelmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra limon suyu gül suyu ile birlikte karıştırılarak da katarakt tedavisi için kullanılmaktadır. 
Anason: İçerisinde bulunan maddeler katarakt için oldukça faydalıdır. Düzenli olarak anason kullanımı bu tür hastalıkların tedavisine katkıda bulunmaktadır. Günde yedi gram anason tüketimi tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak tüketilen anason kısa bir süre içerisinde etkisini gösterecektir. 
Sarımsak: Sarımsağın insan vücuduna vermiş olduğu fayda saymakla tükenmez. Vücuda etki edebilecek bir hastalığa karşı kullanılmakta olan sarımsak katarakt sorunu içinde oldukça faydalı bir yapıya sahiptir. Katarakt rahatsızlığı bulunan kişilerin günde iki veya üç diş sarımsak tüketmesi gerekmektedir. Görme becerisinin kazanılmasına yardımcı olan sarımsak ayrıca katarakt oluşmasını da etkilemektedir. 
Kabak: Ameliyatsız katarakt tedavisi için kullanılabilecekler arasında bulunan kabak çeşitli yemek ve tatlılarda kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan maddeler göz sağlığını korumakta ve gözde meydana gelen hastalıkların tedavisi yapmaktadır. Bu tür görme sorunlarında kabağın sürekli olarak tüketilmesi gerekmektedir.
]]>
Gözde Katarakt https://www.katarakthastaligi.com/gozde-katarakt.html Mon, 19 Nov 2018 05:26:13 +0000 Gözde katarakt; Katarakt doğuştan gelebileceği gibi bazen de sonradan oluşabilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda karşılaşılan bu göz hastalığının gözün görme işlevini yavaşlattığı bilinmektedir. Beş duyu organı i Gözde katarakt; Katarakt doğuştan gelebileceği gibi bazen de sonradan oluşabilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda karşılaşılan bu göz hastalığının gözün görme işlevini yavaşlattığı bilinmektedir. Beş duyu organı içerisinde yer alan göz oldukça hassas bir organdır. Göz göreme işlevini göz merceği adı verilen kısım sayesinde yerine getirir. Katarakt hastalığı daha çok göz merceğinde meydana gelir. Doğuştan veya yaş gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak göz merceği zamanla görme daha mat hale gelir ve saydamlaşır. Bu durumda katarakt adı verilen göz hastalığı oluşur. Katarakt hastaları buğulu ve arada bir perde var gibi görür. Bu nedenle görmeleri net değildir. Katarakt hastalığı kendisini hissettirir. Yaşanan en yaygın belirtilere aşağıda sıralanmaktadır. Bu belirtilerin varlığı halinde gözlük kullanıyor olsanız bile başka bir göz hastalığıyla karşı karşıya kalmış olma ihtimalinizi düşünerek mutlaka bir göz doktoruna muayene olmanız gerekir. Erken teşhis edilen katarakt hastalığı cerrahi müdahale yönteminin daha kolay yapılmasına katkı sağlar. 

Gözde katarakt belirtileri 
 • Hastalığının ilerlemesi ve şiddetinin artmasına bağlı olarak zamanla görme yetisinin zayıflamaya başlaması,
 • Gözün eskiye nazaran ışığa daha çok duyarlı hale gelmesi, yani ışığa maruz kalındığında gözde kamaşma meydana gelmesi,
 • Küçük veya büyük hiç fark etmez bazı yazıları okumakta zorlanılması,
 • Nesneleri çift görmeye başlama,
 • Özellikle karanlıkta görme kaybının daha yoğun yaşanması, 
 • Renklerin olduğundan farklı algılanması, solgun veya sararmış bir şekilde görülmesi,
 • Başka nedenle gözlük kullananların gerekli özenli kullanıma rağmen gözlük numarasının bariz şekilde ilerlemesi,

Gözde katarakt riski taşıyanlar kimlerdir

Gözle ilgili yaşanabilecek sağlık sorunlarını bir çoğu yaş ile doğru orantılıdır. Yani kişini yaşı ilerledikçe bazı görme problemlerini yaşanması da kaçınılmaz bir hal alabilir. Özellikle katarak hastalığı da bu çeşit göz hastalıklarından bir tanesidir. Katarakt hastalarının büyük bir çoğunluğu orta yaşın üzerindedir. Ancak doğuştan itibaren veya genç yaşta bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kalanların sayısı da oldukça fazladır. Bunun dışında hastalığa genetik yatkınlığı olanlar, bazı diyabet hastaları da orta yaş üzeri insanlar gibi risk altındadır. Diğer taraftan bazı hastalıkların tedavisi için uzun süre kullanılmak zorunda kalınan kortizon barındıran ilaçlar da gözde katarakt hastalığını tetikler. Gözde katarakt hastalığı bazen diğer sağlık sorunlarından veya yaştan bağımsız olarak da meydana gelebilir. Özellikle göze alına ağır darbeler göz merceğine zarar verebilir. 

Gözde katarak tedavisi

Katarakt hastalığı diğer göz hastalıklarının çoğundan farklı olarak ancak cerrahi müdahaleyle tedavi edilebilir. Uygulanacak cerrahi müdahale yöntemi hastanın yaşına ve hastalığın derecesine göre değişir.
]]>
Katarakt https://www.katarakthastaligi.com/katarakt.html Mon, 19 Nov 2018 10:52:54 +0000 Katarakt: Oldukça yaygın görülen bir sağlık problemi olan katarakt, göz bebeğinin arka kısmında yer alan ve görmemiz açısından son derece önemli olan göz merceğinin yapısını kaybetmesi ve saydam yapısını yitirmesi sonuc Katarakt: Oldukça yaygın görülen bir sağlık problemi olan katarakt, göz bebeğinin arka kısmında yer alan ve görmemiz açısından son derece önemli olan göz merceğinin yapısını kaybetmesi ve saydam yapısını yitirmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Katarakt durumunda kişi nesneleri bulanık bir şekilde görür ve bu durumda oldukça rahatsızlık hissi yaratır. Genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir göz hastalığı olan katarakt tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. 

Kataraktın nedenleri, bu göz hastalığının tam olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalınması ve yanlış beslenme gibi durumlar bu hastalık açısından bir risk faktörüdür. Bununla beraber uzun bir dönem kortizon içeren bir takım ilaçların kullanılması, göze alınan şiddetli darbeler ve diyabet hastalığı gibi durumlarda katarakt nedenleri arasında sayılabilir. 

Katarakt belirtileri, genellikle hastalığın başladığı ilk dönemlerinde hastalar uzak veya yakını görme konusunda birtakım problemler yaşarlar. Kataraktın ilerlediği durumlarda ise bu durum kişinin hayatını etkileyecek şekilde artabilir. Bununla beraber katarak göz hastalığında göz kamaşması yani ışığa karşı aşırı hassasiyet, nesnelerinin renginin matlaşması ya da sarı olarak algılanması, okumada güçlük yaşama, çift görme, özellikle de geceleri bu durumların daha da artması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durumda doğal olarak kişinin bazı aktivitelerini yapmasında özellikle de araba kullanmada sorun yaşamasına yol açar.

Katarakt tedavisi, bu göz hastalığı genellikle ilaç veya gözlükle tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle katarak durumunda genellikle uygulanacak olan tedavi yöntemi cerrahi olarak yapılır. Bu cerrahi operasyonda teknolojinin ilerlemesi ile oldukça teknolojik cihazlar ve FDA onaylı mercekler kullanılarak oldukça büyük başarılar elde edilmektedir. Günümüzde katarakt ameliyatı oldukça pratik bir şekilde iğne ve narkoz kullanılmadan yapılmaktadır. Üstelik bu durumda hasta hiçbir ağrı da hissetmez ve ameliyat edildiği gün evine taburcu edilir. Ancak katarakt ameliyatında göz içine konulacak olan mercimeğin yapısının kaliteli olması ameliyatı elde edilecek olan başarıyı büyük bir oranda etkileyecektir. Çünkü yapısı kaliteli olmayan mercekler kullanıldığı takdirde kataraktın tekrar etme olasılığı olabilir. Bu durumda kişinin ikinci defa ameliyat olma ihtimalini gündeme getirir.

Katarakt ameliyatında fako yöntemi, hasta için oldukça konforlu bir ameliyat yöntemi olan fako yönetiminde hiçbir ağrı ve sızı ortaya çıkmaz. Astigmat oluşumu riski en aza indirgenir ve hasta bu yöntemden sonra hayatına hemen geri dönebilir. Oldukça küçük bir kesi ile yapılan bu yöntem günümüzde oldukça yaygın kullanılan bir uygulamadır. Hastanın genel muayenesi yapılmasının ardından özel cihazlar yardımıyla göz mercek numarası belirlenir ve göz bebeği ameliyata hazırlandıktan sonra anestezi olarak göze göz damlası damlatılır. Bu sayede hasta hiçbir şey hissetmez. Kornea yapısına ufak bir kesi yapılmasından sonra ultrasonik sesler yardımıyla mercek gözün içinde ufak parçalara ayrılıp emildikten sonra katlanır biçimde gözün içerisine yerleştirilir.

Multifokal tedavi, yakın veya uzak görme problemi ile aynı anda tedavi edilebilmesi için uygulanan bu yöntem sonrasında gözlük kullanmaya gerek kalmadan hasta yakını ve uzağı net olarak görebilir. Tedavide uygulanan özel olarak geliştirilmiş mercek sayesinde ışık farklı odak noktalarına toplanır ve bu durumda nesnelerin net olarak görünmesine yardımcı olur.
]]>
Katarakt Ameliyatı Komplikasyonları https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-komplikasyonlari.html Tue, 20 Nov 2018 08:44:42 +0000 Katarakt Ameliyatı Komplikasyonları: Özellikle orta yaş üzerinde oldukça sık görülen bir göz hastalığı olan katarakt, kesin olarak ancak ameliyat ile tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Kişide yaratacağı görme bozuklukları Katarakt Ameliyatı Komplikasyonları: Özellikle orta yaş üzerinde oldukça sık görülen bir göz hastalığı olan katarakt, kesin olarak ancak ameliyat ile tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Kişide yaratacağı görme bozuklukları ile ilerleyen zamanlarda hayatının oldukça olumsuz etkilenmesine neden olan bu hastalık günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birtakım aletler sayesinde oldukça basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Katarakt ameliyatı hasta açısından oldukça tedirginlik verici bir durum olabilir. Ancak deneyimli doktorlar ile beraber ileri teknoloji sayesinde yapılan bu ameliyat hasta açısından oldukça konfor sağlar. Fakat her ameliyatta olduğu gibi katarakt ameliyatında da komplikasyon gelişme olasılığı söz konusudur. Katarakt ameliyatı komplikasyonları görülme sıklığı oldukça azdır ve kontrol altına alınabilir.

Katarakt ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar nelerdir, 

Katarakt ameliyatı başarı oranı oldukça fazla olan bir ameliyattır ve bu durumda ortaya çıkacak olan sorunlar oldukça nadir bir şekilde görülmektedir. Özellikle de fakoemülsifikasyon uygulaması sayesinde hastalarda ameliyattan sonra hiçbir şikayet görülmemiştir. Ancak bazı durumlarda birtakım komplikasyonu oluşma ihtimali yine de vardır. Katarakt ameliyatında her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon gelişme ihtimali söz konusu olabilir. Bu enfeksiyon kontrol altına alınmadığı durumlarda görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur ve uygun müdahale ile bu sorun ortadan kalkar. Enfeksiyon durumu görme kaybı ve kızarıklık şeklinde kendini belli eder. Ancak katarakt ameliyatı komplikasyonları arasında enfeksiyonu nadir görülen bir durumdur. Bununla beraber gözde reaksiyon meydana gelmesi ve göz lensleri ile alakalı bir takım sorunlar da katarakt ameliyatı komplikasyonları olarak ortaya çıkma ihtimali olan sorunlardır. Katarakt ameliyatı sonrası göz içi basınç yükselmesi gibi birtakım problemlerde olası bir komplikasyondur. Bu durum ameliyat esnasında bazı ilaçların kullanılmasından kaynaklanır ve yine bazı ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Ancak ilerleyen dönemlerde bu durum ile karşı karşıya gelme ihtimali söz konusu olabileceği için ameliyattan sonra hastanın belirli aralıklarla muayene edilmesi oldukça önemlidir. 
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Banyo https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-banyo.html Wed, 21 Nov 2018 08:24:40 +0000 Katarakt ameliyatı sonrası banyo, yapmaya bir engel bulunmamaktadır. Katarakt ameliyatı göz merceğinde yani gözün görme işlevini yerine getiren organda gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur. Her cerrahi müdahalenin kendi Katarakt ameliyatı sonrası banyo, yapmaya bir engel bulunmamaktadır. Katarakt ameliyatı göz merceğinde yani gözün görme işlevini yerine getiren organda gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur. Her cerrahi müdahalenin kendisine ait bir kısım riskleri ve kolaylıkları olabilir. Ancak tıp alanında gerçekleştirilen büyüklü küçüklü birçok ameliyatla karşılaştırıldığında katarak ameliyatının çoğu hekime basit gelen bir ameliyat olduğu gerçektir. Katarakt hastalığının tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Hasta genellikle aynı gün hastaneye yatırılır ve ameliyat sonrasında da ertesi güne bırakılmadan taburcu edilir. Hastanın iyileşme süreci çok hızlı seyreder. Ancak hastanın eski sağlığına kavuşması ve istenmeyen komplikasyonların yaşanmaması için bu süreç çok önemlidir. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan gözün görme işlevine tamamen kavuşması 1 ay sürse de ilk 3 gün içinde bulanık görme sona erer ve hasta normal hayatını ameliyatın ertesi günü  sürdürmeye başlayabilir. Ameliyat sonrasında en çok sorulana sorulardan bir tanesi de hastanın ne zaman banyo yapabileceğidir. Katarakt ameliyatı olan bir hasta her şey yolundaysa ameliyatı takip eden ertesi gün banyo yapmaya başlayabilir. Zira hastanın vücut temizliği de iyileşme için çok önemlidir. Ancak banyo yaparken bazı hususlara dikkat etmek hastanın yararına olacaktır.

Katarakt ameliyatı sonrası banyo yaparken dikkat edilmesi gerekenler:
 • En hassas organlardan biri olan gözü korumak için göz temizliğine önem vermek gerekir. Tabi göz bir cerrahi operasyon geçirmişse o zaman temizlik daha da büyük önem arz eder. Bunun için hasta kendini iyi hissediyorsa hem ertesi gün ılık bir banyo yapabilir. Banyoda gözü yakmamaya özen gösterilmelidir. 
 • Göz ve çevresini yıkarken ellerin temiz olması gerekir. Aynı zamanda ameliyatlı göze tanzikli su uygulanmaması ve gözün ovulmaması da tavsiye edilmektedir.
]]>
Bebeklerde Katarakt https://www.katarakthastaligi.com/bebeklerde-katarakt.html Wed, 21 Nov 2018 22:33:04 +0000 Bebeklerde Katarakt; Katarakt, görmede azalmaya bağlı olarak ışığa karşı hassasiyet ve renklerde soluk görme veya çift görmedir. Katarakt her yaşta oluşabilmektedir. Anne karnında geçirilen virütik enfeksiyonlar ve bazı Bebeklerde Katarakt; Katarakt, görmede azalmaya bağlı olarak ışığa karşı hassasiyet ve renklerde soluk görme veya çift görmedir. Katarakt her yaşta oluşabilmektedir. Anne karnında geçirilen virütik enfeksiyonlar ve bazı metabolik hastalıklar yeni doğan bebeklerde oluşturabilmektedir. Göz merceği doğumdan itibaren tek veya çift taraflı olarak saydamlığını kaydede bilmektedir. 

Bebeklerde katarakt göz tembelliğine ve görme kaybına neden olduğundan dolayı ihmal edilmemesi gerekmektedir. Göz tembelliğine neden olan bir rahatsızlık olduğu için ailelerin ihmal etmeden göz doktoruna götürmesi gerekmektedir. Her zaman için erken teşhis ve tedavi çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bebeklerde Katarakt Nasıl Teşhis Edilebilir

Bebeklerin rutin muayene sırasında yada ailesinin dikkati sonucunda ışığı takip edip etmediğinden anlayabilmektedir.

Bebeklerde Katarakt Nedenleri
 • Anne adayının hamilelik sırasında kullandığı ilaçlar
 • Hamilelik sırasında geçirdiği rahim içi enfeksiyon hastalıkları
 • Genetik nedenler
Bebeklerde  Katarakttan Olabilecek  Hasarlar
 • Göz tembelliği
 • Glokom
 • Şaşılık
 • Retina dekolmanı
Bebeğin bir gözünün bebeği, diğer göz bebeğinden farlı renkte beyaz olabilmektedir. Bebeğin gözünde kayma veya şaşılık olabilmektedir.

Bebeklerde Katarakt Tedavisi

Bebeklerde katarakt ameliyat ile tedavi edilmektedir. Bebeğin çok küçük olması halinde ise göz içi mercek takılma yaşına gelinceye kadar geçecek olan sürede kontak lens verilmektedir. Ameliyat olan bebekte ameliyat sonrası göz tembelliği için gözün belirli sürelerde kapatılarak dinlenmesi gerekmektedir.
]]>
Katarakt Hastalığı https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-hastaligi.html Thu, 22 Nov 2018 18:20:29 +0000 Katarakt hastalığı; bir göz hastalığı çeşidi olarak bilinir. Duyu organları içinde en hassas yapıya sahip olarak binen göz hayatı idame ettirebilmek için oldukça önemli bir organdır. Bu nedenle göz sağlığı çok öne Katarakt hastalığı; bir göz hastalığı çeşidi olarak bilinir. Duyu organları içinde en hassas yapıya sahip olarak binen göz hayatı idame ettirebilmek için oldukça önemli bir organdır. Bu nedenle göz sağlığı çok önemlidir. Göz hastalıklarının bir çoğu gözlük, damla veya krem kullanarak tedavi edilebilen nitelikte hastalıklardan oluşmaktadır. Oysa ki katarakt hastalığı bu hastalıklardan farklıdır. Tedavisi çok zor olmayan bu hastalık görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybetmesine bağlı olarak meydana gelir. Katarakt hastalığının tedavisi için uygulanan tek bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem de ameliyattır. Ameliyat sayesinde göz merceği eski hale getirilmeye çalışılır. Bu hastalık için uygulanacak başka tedavi yöntemini bulunmaması hastalığın zor tedavi edilmesiyle alakalı bir durum değildir. Bu yöntem sayesinde her gün birçok kimse eski görme gücüne kavuşmaktadır. Üstelik her şey yolunda gittiğinde ameliyatlar maksimum 45 dakika kadar sürmektedir. 

Katarakt hastalığı nedenleri:
 • Doğuştan gelen yapısal bozukluklar,
 • Kalıtsal yatkınlık,
 • İlerleyen yaş,
 • Diyabet hastalığı,
 • Bazı ilaçların yan etkisi,
 • Göz ve çevresine ağır darbe alınması sonucu oluşan travmalar.
Katarak hastalığı belirtileri nelerdir
 • Katarak hastalığında en sık karşılaşılan şikayet görme zayıflığıdır. Hasta görme fonksiyonunu kaybetmeye başlar ve sisli görür. 
 • Gece görüş kabiliyetinin azalması,
 • Renklerin bulanık ve olduğundan farklı görülmesi,
 • Bazı boyuttaki yazıları okumada zorluk yaşanması,
Katarakt hastalığı tedavisi ve sonrası:
 • Hastalığın tedavisi için öngörülen iyileşme süresi 3 gündür. Hasta ameliyat sonrasında ilk gün buğulu görse de sis birkaç gün içinde kaybolur. 1 ayın sonunda hasta en iyi görme işlevine kavuşur. 
 • Hızlı iyileşme için gözün enfeksiyon kapmaması gerekir. 
 • Hastaya 3-4 hafta boyunca kullanması gerekli damlalar reçete edilir. 
 • Katarakt hastalığı tedavi edildiğinde tekrarlamaz. 
 • Hasta ameliyatı takip eden günden itibaren banyo yapabilir. 
 • Otobüs veya uçakla yolculuk dahi yapabilir. 
]]>
Katarakt Çeşitleri https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-cesitleri.html Fri, 23 Nov 2018 14:15:24 +0000 Katarak çeşitleri, Genellikle 55 yaş üstü kişilerde görülen görme bozukluğudur. Yaş durumundan hariç kişilerde göze alınan darbeler ve travmalar, geçirilmiş göz iltihapları, diyabet hastalığı, kortizon gibi bazı ç Katarak çeşitleri, Genellikle 55 yaş üstü kişilerde görülen görme bozukluğudur. Yaş durumundan hariç kişilerde göze alınan darbeler ve travmalar, geçirilmiş göz iltihapları, diyabet hastalığı, kortizon gibi bazı çeşit ilaçlarında uzun süre kullanımı sonucu görülebilir. Katarak tamamen körlüğe neden olmaz ve görülen gözden diğer göze geçmez ve bulaşmaz. Gözün dışına ve etrafına bir şey bulaşmaz ve çıkmaz sadece gözün lensi doğallığını ve özelliğini kaybeder. Katarak olan gözde lensin saydamlığı ve özelliğini yitirmesi sonucunda görüntü bulanıklaştırır.

Katarak çeşitleri nelerdir
 • Hipermür katarakt: Lensin tamamen kesifleşmesi durumudur.
 • Arka polar katarakt: Kataraktlı kısım arka kapsüle yapışık olup genellikle ameliyat durumlarında arka kapsül rüptürü görülebilir.
 • Kortikal katarakt: Nükleus etrafındaki saydamlığı yitirmesi sonucu oluşur.
 • Senil nükleer katarakt: Yaşa bağlı olarak gelişen ve lensin merkezindeki saydamlık kaybına verilen isimdir.
 • Katarakta nigra: Kataraktın çok sertleşerek kahverengi ve siyah görünüm oluşturmasıdır.
 • Matür katarakt: Lensin tamamının kesifleşmiş halidir.
Katarakt çeşitleri nasıl teşhis edilir
 • Gözbebeği büyütülmesi
 • Biyomikroskopik muayene
 • Görme keskinliği testi
Göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi üzerine bütün katarakt çeşitleri aynı durumu ortaya koymaktadır. Kişinin şeffaflığını yitirmiş göz merceğinin çıkartılıp yerine yenisinin takılması gerekir. Aksi durumda bulanık görüntüye ve kısmi körlüğe neden olabilecektir. Kesinlikle ameliyat şarttır. İlaçla tedavi yapılamaz.
]]>
Göz Katarakt Ameliyatı https://www.katarakthastaligi.com/goz-katarakt-ameliyati.html Fri, 23 Nov 2018 20:57:39 +0000 Göz katarakt ameliyatı, katarakt sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Gözün çeşitli nedenlerden dolayı görmesini kaybetmesi ile ortaya çıkar. Genellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan probleml Göz katarakt ameliyatı, katarakt sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Gözün çeşitli nedenlerden dolayı görmesini kaybetmesi ile ortaya çıkar. Genellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan problemler içerisinde bulunur. Ancak bazı hastalıklar veya genetik sebeplerden dolayı katarakt oluşması gözlenebilir. Özellikleri üveit göz hastalığı, sistemik rahatsızlıklar, steroit olarak kullanılan bazı ilaçların etkisiyle katarakt meydana gelebilir. Hamilelik süreci içerisinde ise Antiviral ilaç kullanımının yanı sıra kızamıkçık gibi durumlardan dolayı bebeklerde katarakt ortaya çıkabilir. Katarakt ile birlikte kişide görme bulanıklığı, şekilsiz görme, çift görme, renklerin algılanmaması, akşamları görme kaybı derinlik hissinin kaybolması, göz yorgunluğu, baş ağrısı gibi problemler ortaya çıkabilir. Göz katarakt ameliyatı işlemi kullanılarak kataraktın tedavisi gerçekleştirilir.  Kataraktın giderilmesi için herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Hasta da bulunan kataraktın teşhis edilmesinin ardından sertleşmesini beklemeden vakitlice müdahale edilip, gözün üzerinden alınması gerekir. Olgunlaşmış olan katarakt ameliyatı diğer ameliyatları göre daha kolay yapılır. Bu sebepten dolayı vakit kaybedilmeden tedavisi gerekir.

Göz katarakt ameliyatı uygulanması

Kataraktın gerekli incelemesinin yapılmasının ardından cerrahi operasyon ile çıkartılması gerekir. Fako yöntemi bu işlem için son derece uygundur. İşleminin kısa sürede gerçekleştirilmesi ve göz üzerinde herhangi bir kesi yapılmadan uygulanması iyileşme sürecinin daha kolay olmasını destekler. Ameliyatın uygulaması sonrasından gözünün hızlı geri görme yetisi kazandırılır. Ameliyatta uygulanmadan önce yemek yenilmemesi tavsiye edilir. Özellikle astım, yüksek tansiyon, şeker hastalığı bulunan hastaların düzenli ilaçlarını kullanması, ameliyat günü herhangi bir makyaj yapılmaması önemlidir. Ameliyatı işlemi başladığı zaman gözün ve başın kesinlikle oynatılmaması önemlidir. Kullanılan özel mercekler sayesinde dikişsiz olarak yapılır. Hastaya narkoz verilmeden gözüne uygulanan damlalar ile işlem gerçekleştirilir. Damla içerisinde bulunan maddeler göz içerisinde uyuşma oluşturur. Gözde bulunan katarakta göre göz cerrahi işlem değişiklik gösterir. Ameliyat yaklaşık olarak yarım saat kadar sürer. Hastada bulunan kataraktın sertliğine göre ameliyat süresi değişebilir. Uygulanan işlem ile birlikte gözdeki katarakt çıkartılır.  Kısa sürede hastanın tedavisi gerçekleştirilerek evine gidebilir. 

Göz katarakt ameliyatı sonrasında hastanın iki gün sonra hastaneye gelerek göz muayenesi yapılır. Ameliyat uygulandıktan sonra kesinlikle gözün ovuşturulmaması önemlidir: Özellikle göze uygulanacak baskılar ameliyattan istenilen sonucun alınmasını engelliler. Katarakt uygulanan gözün üzerinde yatılmaması gerekir. Ayrıca bedeni yoracak hareketlerden kaçınılması iyileşme süresini kısaltır. Göz katarakt ameliyatı sonrasında Doktorun verdiği ilaçların kullanılması iyileşme süresini kısaltır. 1-2 hafta arasında gözün görme işlevi çoğalır. Bir ay içerisinde hastanın tamamen iyileşmesi sağlanır. Göz katarakt ameliyatı uygulamasının sonrasında tekrar kataraktın oluşması mümkün değildir. 
]]>
Katarakt Ameliyatı Lens Çeşitleri https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-lens-cesitleri.html Sat, 24 Nov 2018 03:17:31 +0000 Katarakt ameliyatı lens çeşitleri, Katarakt gözün renkli kısmının (iris) arkasındaki saydam ve numaralı doğal merceğin yaşlanmayla birlikte saydamlığını yitirerek görme bozukluğu şeklinde ortaya çıkan bir göz hasta Katarakt ameliyatı lens çeşitleri, Katarakt gözün renkli kısmının (iris) arkasındaki saydam ve numaralı doğal merceğin yaşlanmayla birlikte saydamlığını yitirerek görme bozukluğu şeklinde ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Kişinin genen sağlık durumuna göre uygun göz içi lens seçimi yapılarak katarakt ameliyatı gerçekleştirilmekte ve hastaların daha iyi görebilmesi sağlanmaktadır. Katarakt ameliyatlarında kullanılacak lenslerin kalitesinin önemi büyüktür. Çünkü bu lenslerin kalitesi doğrudan ameliyatın sonucunu ve kişinin görme performansını etkilemektedir. Kalitesiz göz içi lensleri; mercekte yansıma, renk kayıpları, renk değişiklikleri ve görme yüzdesinde azalmaya yol açarlar. Bu ameliyat lensleri sayesinde katarakt hastalarının uzak, hem uzak hem yakın yada yakın ve orta yakın mesafenin tedavi edilmesine yönelik tedaviler sağlanır. 

Katarakt ameliyatı lens çeşitleri nelerdir

Monofokal lens: Gözün içine yerleştirilen bu lens uzağın gözlüksüz net bir şekilde görülmesinin sağlar.

Multifokal lens: Üzerinde çok fazla odak bulunan bu lensler ne uzak ne yakın gözlüğü kullanmak istemeyen kişiler için idealdir.

Trifokal lens: Ara mesafelerde de kullanılabilecek bu lens, ortalama 70-80 cm göz-ekran aralığının uzak ve yakın odak gibi rahatça görülmesini sağlar.

Fakik göz içi lens: Numaralı gözlük kullanmak istemeyen kişilerin tercih ettiği bir lenstir.

Akomodatif lens:Bu lenslerde içi sıvı olan, gözün uyum yaparken lensin sıkışmasıyla merceği daraltan, ileri geri iten yaylılar gibi bir çok teknoloji mevcuttur. Bu yöntem henüz araştırma aşamasındadır.

Yüksek astigmatlar için özel lens: Gözün kornea tabakasının hafif silindir yapılı olduğu astigmatı olan kişilerde özel imal edilen bu lensler kullanılır.
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Bulanık Görme https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-bulanik-gorme.html Sat, 24 Nov 2018 18:50:23 +0000 Katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme; oldukça normal bir durumdur. Katarakt hastalığı sıradan ve en çok karşılaşılan göz hastalıklarından bir tanesidir. Bazen doğuştan gelen bu hastalık bezen de yaş gibi nedenlere Katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme; oldukça normal bir durumdur. Katarakt hastalığı sıradan ve en çok karşılaşılan göz hastalıklarından bir tanesidir. Bazen doğuştan gelen bu hastalık bezen de yaş gibi nedenlere bağlı olarak sonradan kendisini hissettirebilir. Tabi katarakt hastalığı şeker hastaları ve içeriğinde kortizon gibi ağır kimyasal maddelere içeren ilaçları uzun süre kullanan kişilerde de görülebilir. Bıçak altına yatmak basit bir hastalık için bile olsa kolay bir olaydır. Ancak bahsi geçen katarakt hastalığı için günümüzde uygulanan tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Katarakt ameliyatı lazerle de yapılabilir. Katarak ameliyatı sonrasında hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Bu basit müdahale sonrasında hastanın tamamen iyileşmesi sadece birkaç gün sürer. Katarakt ameliyatından sonra hastanın ilk saatlerde ameliyat öncesine göre daha zayıf görüyor olması çok normaldir. Uygulanan bazı damlalar göz merceğinin büyümesine neden olur ve hasta buğulu veya bulanık olarak görür. Bu durum ilerleyen günlerde hızla iyileşmeye başlar. Tabi hastanın durumunun yakından takip edilmesi gerekir. Bulanık görme halinin azalması beklenirken zamanla artması bazı sıkıntıları beraberinde getirebilir. Böyle bir durumda doktorun bilgilendirilmesi çok önemlidir. Henüz yol yakınken alınabilecek bazı önlemler sayesinde hastaya müdahale edilir.

Katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme sorunu:

Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen cerrahi müdahaleden sonra hastanın her şeyi ayna gibi görmeye başlamasını beklemek hata olur. Çünkü basit bir ameliyatın bile etkisi bir süre devam eder. Hastanın görme durumu ameliyat öncesine göre daha kötü olabilir. Bu durum hastayı paniğe sevk etmemelidir. Çünkü bu durum geçici bir görme kaybıdır. Hastanın görme yetisi günün ilerleyen saatlerinde ve devam eden günlerde normal düzeye ulaşacaktır. Hatta 3. günün sonunda hasta neredeyse araç kullanabilecek bir seviyeye gelir. Ancak hastanın görme yeteneğinin en iyi noktaya ulaşması için 1 ay gibi bir zaman dilimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sürenin sonunda hasta artık bir daha katarakt hastalığıyla karşı karşıya almamak üzere bu sağlık sorunundan tamamen kurtulmuş olur. 
Katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme ilerleyen zamanlarda azalmıyorsa kontrole gidildiğinde bu durumun doktora bildirilmesi faydalı olacaktır. İyileşmenin hızlı bir şekilde meydana gelebilmesi için tavsiye edilen şeylere uyulması çok önemlidir. Özellikle verilen damlanın düzenli şekilde kullanılması görme bulanıklığına iyi gelir ve ameliyat sonrası başka komplikasyonların yaşanmasına engel olur.   
]]>
Katarakt Ameliyatı Kaç Günde İyileşir https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-kac-gunde-iyilesir.html Sun, 25 Nov 2018 09:47:04 +0000 Katarakt ameliyatı kaç günde iyileşir; Katarakt hastalığı sıradan bir hastalık olsa da tedavisi için öngörülen tek yöntem cerrahi müdahaledir. Katarakt hastaları bu basit hastalıktan kurtulmak için ameliyat olmaktan çek Katarakt ameliyatı kaç günde iyileşir; Katarakt hastalığı sıradan bir hastalık olsa da tedavisi için öngörülen tek yöntem cerrahi müdahaledir. Katarakt hastaları bu basit hastalıktan kurtulmak için ameliyat olmaktan çekinebilir. Oysaki katarakt ameliyatı yaklaşık 15-20 dakika kadar süren bir operasyondur. Tabi bazı hastalarda müdahale süresi 45 dakikaya kadar uzayabilir. Ameliyat kadar hastanın ayağa kalkıp normal hayatına dönmesi de çok hızlı gerçekleşir. Hastanın iyileşme süreci hastanın yaşına ve başka bir hastalığı olup olmadığına göre değişebileceği ihtimali unutulmamalıdır. Özellikle yaşlılar için bu süre biraz daha uzun olabilir.

Katarakt ameliyatı kaç günde iyileşir
 • Ameliyat sonrası genellikle aynı gün içinde taburcu edilen hastanın iyileşmesi için sadece birkaç güne ihtiyacı vardır. İlk gün bulanık gören hasta ertesi gün normal şekilde görmeye başlar. 
 • Artık ayağa kalkıp normal bir birey gibi birçok sıradan fiziksel aktivitesini yerine getirebilir. Örneğin duş alabilir, ani hareketler yapmamak kaydıyla namaz kılabilir, kitap okuyup televizyon ekranına uzak mesafeden bakabilir. 
 • Araç kullanmak tehlikeli bir aktivitedir. Bunun için bir süre daha beklemek gerekir. Ancak 3. günü sonunda çoğu hasta araç kullanabilecek kadar iyileşmiş ve iyi bir görme seviyesine ulaşmış demektir. 
 • Hastaların tamamen iyileşmesi için yapması gereken şeylere dikkat etmesi çok önemlidir. Özellikle enfeksiyon kapmadan bu süreci atlatmak hızlı iyileşmeyi sağlar. Aksi halde hastanın bir süre daha sıkıntı yaşaması kaçınılmaz olur. 
 • Katarakt ameliyatı kaç günde iyileşir sorusunun cevabı aslında hastada gizlidir. Hasta ve yakınları ne kadar özen gösterirse hasta o kadar kısa sürede sağlığına kavuşur. Ancak 1 ay bittiğinde hasta çok iyi görür bir hale ulaşmış demektir. Artık ameliyat olan gözde hastalığın tekrar etme olasılığı yoktur.   
]]>
Katarakt Nedir https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-nedir.html Sun, 25 Nov 2018 16:56:25 +0000 Katarakt nedir, göz mercek saydamlığının kaybolup, onun yerine donuk beyaz bulanıklık gösterilen duruma katarakt adı verilir. Katarakta göz merceğinin bulanıklığı artarak görme olayı güçleşir ve sonunda yol olmakt
Katarakt nedir, göz mercek saydamlığının kaybolup, onun yerine donuk beyaz bulanıklık gösterilen duruma katarakt adı verilir. Katarakta göz merceğinin bulanıklığı artarak görme olayı güçleşir ve sonunda yol olmaktadır. Katarakt doğuştan görüleceği gibi  sonradan kaza sonucu da oluşabilmektedir. Bununla beraber katarakt genellikle 50-70 yaş arasında görülen bir göz rahatsızlığıdır. Bu yaşlarda görülmesinin temel sebebi mercek dokusunun zaman bozularak bulanıklaşmasından kaynaklanır. Bir ölçüde katarakt kalıtsal bir hastalık da olabilir.

Katarakt başlangıçta tek bir gözde ortaya çıkmakla birlikte, bir süre sonra diğer gözde de görülmeye başlanabilir. Bu durum yavaş yavaş ilerleyerek yaklaşık iki yıl sonrasında göz görme yeteneğini tamamen yitirmeye başlar. Katarakt nedir sorusunu bu şekilde açıklayabiliriz. 

Kataraktın belirtileri ilk olarak göz kızarması, nedeni bilinmeyen baş ağrıları ve gözün önünde görülen devamlı küçük benekler olarak kendini göstermektedir. Bu durum zamanla ilerleyerek görme bozukluğunda problemlere yol açmaktadır. Bu gibi katarakt belirtileri görülüyorsa, gecikmeden bir göz doktoruna başvurmalısınız. Sık sık gözlük kullanımı değiştirilerek görme bozukluğu sağlanabilir. Ancak hekimlerin bu konudaki en iyi düşüncesi katarakt ameliyatı olması gerektiğidir. Katarakt ameliyatı net görüntüyü sağlamaktadır.

Katarakt Neden Oluşur

 • Çeşitli metabolizma hastalıkları 
 • Göze alınan darbeler 
 • Uzun süreli kortizon kullanımı 
 • Güneşe maruz kalınması 
 • Diyabet 
 • Gözdeki yaralar 
 • Sigara içilmesi
 • Yüksek tansiyon 
 • Alkol kullanımı 
Katarakt  Belirtileri
 • Şekilsiz ve bulanı görme
 • Çift olarak görme
 • Akşamları görmede zorluklar yaşanması veya gece körlüğü denilen durumun oluşması
 • Renklerin zor algılanması ya da soluk hissedilmesi
 • Parlak ışıklar karşısında gözlerin kamaşması
 • Gözlük ve lens numaralarının sürekli olarak değişmesi
 • Baş ağrısı
 • Göz yorgunluğu
Bu gibi belirtiler kataraktın belirtileri ile birlikte başka bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle rahatsızlığınızı anlamanız için göz muayenesi olmanız gerekir. Katarakt az olduğu zaman, görmede farklılıklar hissedilmeyebilir. Bu sebeple yavaş ilerleyen rahatsızlıktır. Katarakt ilerlediği zaman göler yakını daha iyi görmeye başlar. Tabii ki bu durum geçicidir. Bütün kataraktlar aynı belirtiler ile oluşacak diye bir durum yoktur. Katarakt çeşitlerine göre belirtiler de farklılık gösterecektir. Ama genellikle bütün lensin bulanıklaşması şeklinde görülmektedir.

Katarakt Tedavi Yöntemleri

Katarakt erken görüldüğü ve yeni olduğu durumlarda, yeni gözlükler ve mercekler kullanılarak azaltılabilir. Fakat bu tür önlemlerin işe yaramadığı durumlarda tedavi olarak tek yöntem cerrahi operasyonlardır. Katarakt hastalığında günlük kullanılan bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Katarakt sosyal yaşamı etkilediği için cerrahi yöntemi tercih edilmelidir. Cerrahi operasyon ile saydamlığını yitiren lens alınarak yerine suni bir mercek konulması yapılır. Katarakt ameliyatı hemen yapılması gereken bir ameliyat türü değildir. Katarakt ameliyatı için doğabilecek riskleri ve kazançları ameliyattan önce doktorunuz ile konuşarak karar vermelisiniz.
]]>
Katarakt Nasıl Oluşur https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-nasil-olusur.html Mon, 26 Nov 2018 04:11:21 +0000 Katarakt Nasıl Oluşur, Katarakt halk arasında göze perde gelmesi, pus gelmesi olarak da bilinir. Katarak gözün içinde bulunan şeffaf merceğin zamanla (bu genellikle yaşa bağlı olmaktadır) şeffaflığını kaybetmesidir. Göz mer Katarakt Nasıl Oluşur, Katarakt halk arasında göze perde gelmesi, pus gelmesi olarak da bilinir. Katarak gözün içinde bulunan şeffaf merceğin zamanla (bu genellikle yaşa bağlı olmaktadır) şeffaflığını kaybetmesidir. Göz merceğinde yıllara bağlı olarak proteinler veya eski hücreler birikerek dışarıya atılmazlar ve gözdeki şeffaflığa engel olurlar böylece katarakt oluşmaya başlar. Katarakt daha önceleri insanları körlüğe kadar götürürken günümüzde artık tamamen tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır. Yakın ve uzağı görme sorunları başlar, bazen ikisi birlikte olabilir. 

Katarakt Nasıl Oluşur ve Nasıl Fark Edilir

İlk aşamalarda, güneşli havalarda hastalar görme de zorluk çektiklerinden bahsederler, çift görme başlar renkler daha soluk görülür hatta bazı hastalarda yakını görme sorunu ortadan kalkar yakını daha net görmeye başlarlar, bunlar kataraktta görülen erken belirtilerdir.  Açık havada çalışanlarda, denizcilerde çiftçilerde güneşe maruz kalma daha fazla olduğundan çok görülür bu nedenle gözü ultraviyole ışınlarında koruyan gözlükler kullanmak gerekir. 
down sendromlu insanlarda doğuştan bu rahatsızlık olabilir

Katarakt Nasıl Oluşur, Nedenleri Nelerdir
 • İlerlemiş yaş özellikle 70 yaş ve üstü
 • Şeker hastalığı
 • Guatr
 • Yüksek tansiyon

 • Travma
 • Genetik 
 • Kortizon kullanımı
 • Güneşe uzun süreli, gözlüksüz maruz kalma
Katarakt oluştuktan sonra ameliyatsız tedavisi mümkün değildir. Eskiden katarakt ameliyatlarında uzun sürede elmas bıçakla yapılan ameliyatlar, günümüzde 3-4 saniye gibi kısa bir sürede çok düzgün şekilde lazer tarafından yapılabiliyor.
]]>
Lazerle Katarakt Ameliyatı https://www.katarakthastaligi.com/lazerle-katarakt-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 18:24:29 +0000 Lazerle katarakt ameliyatı; bıçaksız olarak yapılan katarakt ameliyatıdır. Lazer teknolojisi kullanılarak katarakt rahatsızlığı tedavi edilirken göz içine mercek yerleştirilerek böylece uzak ve yakın görmedeki Lazerle katarakt ameliyatı; bıçaksız olarak yapılan katarakt ameliyatıdır. Lazer teknolojisi kullanılarak katarakt rahatsızlığı tedavi edilirken göz içine mercek yerleştirilerek böylece uzak ve yakın görmedeki problemler giderilmektedir. Bu yöntem ile insan faktörü en aza indirilerek ameliyat daha güvenli yapılmakta ve hassaslık bakımından en en üst seviyeye çıkartılmaktadır. Lazerle katarakt ameliyatı sayesinde daha net ve daha iyi görüş elde edilmektedir.

Kataraktın nedenleri;

Katarakt rahatsızlığı, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucunda meydana gelen duruma verilen isimdir. Göz merceği sayesinde yani gözün renkli kısmının arkasında bulunan dışarıdan gelen ışığı görme noktasında odaklayarak net görmemizi sağlamaktadır. Dünyada körlük nedenlerinin en önde gelen rahatsızlığı olup, tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Türkiye'de ise yılda 400 bin katarakt ameliyatı yapılmaktadır. Yaşlı nüfus arttıkça katarakt ameliyatı sayısı da dolayısı ile artmaktadır.

Katarakt rahatsızlığının başlangıç seviyelerinde görme duyusu az olarak etkilenmektedir. Fakat katarakt rahatsızlığı ilerledikçe görme sorunları artarak tamamen görme kaybına kadar gidebilmektedir. İlk başlangıçta hafif buzlu, cam arkasından görme, ışıkların etrafında saçılma, renklerde solukluk, görmede kayıp olabilmektedir. Bazı katarakt tiplerinde gece görme normalken, parlak ışıkta görme zorluğu tek belirtidir. Ancak bütün katarakt tipleri tedavi edilmediği zaman körlüğe kadar gidebilmektedir.

Lazerle katarakt ameliyatı nasıl uygulanmaktadır;

İlerleyen yaşlarda hem yakını hem de uzağı göremeyenler artık yakın gözlük kullanmak zorunda kalmayacaklardır. Lazer ameliyatı, hastaların kısa zamanda günlük işlerini rahatça yapmasına olanak sağlamaktadır. Yüksek teknoloji ürünü olan lazerle katarakt ameliyatı bir gün içinde göz içine mercek takılarak yaşam boyu gözde kalmaktadır. Fakat lazerle katarakt ameliyatında göze yerleştirilen merceğin kalitesi çok önemlidir. Kaliteli mercek ile yapılan ameliyat daha sağlıklı ve net görüş imkanı sağlamaktadır.

Lazerle katarak ameliyatı 15 dakika gibi çok kısa zamanda bitmektedir. Ameliyat sonrası hasta o gün evine dönebilmektedir, bu yüzden iyileşme süreci oldukça kısadır. İyileşme sürecinde kesinlikle gözlerinizi ovuşturmayın ve gözlere baskı uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Eğer ameliyattan sonra dışarı çıkılacaksa mutlaka gözleri korumak amaçlı göz bandajı veya güneş gözlüğü kullanmaya dikkat etmelisiniz. Eğer lazerle katarakt ameliyatından sonra doktorunuz gerekli görürse sizin için gözlük önerebilmektedir.

Yüksek teknoloji sayesinde üretimi yapılan mercekler gündüz görüşünün yanı sıra yüksek kontrast özelliği ile gece görüşünü de daha kaliteli sağlamaktadır. Ultraviyole filtresi ile görme merkezi sorunları sarı noktayı zararlı ışınlardan korumaktadır.

Lazerle Katarakt Ameliyatı Sonrası

Lazerle katarakt ameliyatı sonrası bakım oldukça önemlidir. Ameliyat edilen göz bandaj uygulanarak kapatılır. Bandaj gözde ameliyatı uygulayan doktorun belirlediği süre zarfında çıkarılmamalıdır. Lazerle katarakt ameliyatından sonra kesinlikle gözünüzü ovalamamalısınız. Yatarken göze baskı oluşturacak şekilde yatmamaya özen göstermelisiniz. Lazerle katarakt ameliyatı sonrası hastanede ne kadar kalacağınızı doktorunuz belirleyecektir. Bu süre içerisinde beslenme ihtiyaçlarınız doktorun talimatıyla hemşire kontrolünde olacaktır. Katarakt sonrası araç kullanımı hemen yapılmamalıdır. Katarakt ameliyatı olan kişi gün içerisine normal olarak yaptığı islerinde daha dikkatli olması gerekir. Ağır yük kaldırmamalı. Banyo yapılacaksa eğer dikkatli olmalıdır. Lazerle katarakt ameliyatı sonrası kitap okumak, spor yapmak, t]]> Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Kaybı https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-gorme-kaybi.html Mon, 26 Nov 2018 19:41:32 +0000 Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Kaybı: İlerleyen yaştaki kişilerin ortak şikayeti olan katarakt görme bozuklukları içerisinde en sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bulanık görme, çift görme ve okuyamama probleml Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme Kaybı: İlerleyen yaştaki kişilerin ortak şikayeti olan katarakt görme bozuklukları içerisinde en sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bulanık görme, çift görme ve okuyamama problemlerini beraberinde getiren katarak ilerleyen dönemlerde ise kişinin araç kullanmasına engel olacak duruma gelebilir.  Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bu göz hastalığı için herhangi bir ilaç yada gözlük bulunmamaktadır. Katarakt hastalığının çaresi ameliyattır. 

Katarakt ameliyatından sonra görme kaybı yaşanır mı

Bu durum ameliyatta kullanılan merceklerin kalitesine ve cerrahın deneyimine bağlıdır. Ancak bu durum oldukça nadir gelişebilir. Fakat katarakt ameliyatında da her ameliyatta olduğu gibi bir takım olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar her katarakt ameliyatı olan kişide gelişecek diye bir durum da düşünülmemelidir. Çünkü katarakt ameliyatı sayesinde sağlıklı gözlere sahip olup net bir şekilde nesneleri algılayabilen birçok kişi bulunmaktadır. Bu nedenle katarakt ameliyatı oldukça başarılı sonuçlar veren bir ameliyattır. Katarakt ameliyatından sonra birtakım komplikasyonları gelişme olabilir. Fakat bu komplikasyonlar genellikle geçicidir.

Katarakt ameliyatında malzemenin doğru seçilmesi ve kullanılan merceklerin oldukça kaliteli olması oldukça önemlidir. Çünkü bu durum ameliyatının başarı oranının daha da yükseltecektir ve hastada hayatı boyunca net bir görüntü ile nesneleri algılayabilecektir. Katarak ameliyatı sonrası görme kaybı bazı durumlarda olması muhtemel bir durumdur. Ancak kontrol altına alındığı takdirde geçicidir. 

Bu ameliyatın özellikle de birkaç defa yapıldığı durumlarda korneanın arka kısmının zarar görmesinden dolayı kişide katarakt ameliyatı sonrası görme kaybı durumu yaşanabilir. Bu durumda kişi nesneleri bulanık görebilir. Ancak bu durum genellikle kendi kendine iyileşir. İyileşmedi durumlarda ise kornea nakli gerekli olur. Bununla beraber ameliyat ta kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle göz içi basınç yükselmesi durumunda katarakt ameliyatı sonrası görme kaybı olarak yaşanabilen bir durumdur. Bazı ilaçlarla tekbir alındığı zaman iyileşen bu durumun aynı zamanda ameliyatından sonra belli bir dönemde de gelişme ihtimali olabileceği için kontrol edilmesi gereken bir durumdur. Aynı zamanda katarakt ameliyatı sonrası görme kaybına neden olabilecek bir durumda enfeksiyondur.  Ameliyattan sonra enfeksiyon oluşması kişide görme kaybı ile beraber ağrı ve kızarıklık da yaratır. Ancak tedavi edildiği takdirde bu durumu ortadan kalkacaktır.
]]> Doğuştan Katarakt Ameliyatı https://www.katarakthastaligi.com/dogustan-katarakt-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 14:06:11 +0000 Doğumsal katarakt ameliyatı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle annenin hamilelik süreci esnasında kullandığı ilaçların yan etkisi, bu süreç içerisinde geçirilen hastalıklar veya genetik sebeple o Doğumsal katarakt ameliyatı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle annenin hamilelik süreci esnasında kullandığı ilaçların yan etkisi, bu süreç içerisinde geçirilen hastalıklar veya genetik sebeple ortaya çıkan bu durum doğumsal katarakt oluşumuna neden olur. Bebek doğduğu zaman gözünde katarakt oluşumu ile dünyaya gelir. Doğum sonrasında gözün çift taraflı veya tek taraflı olarak saydamlığını yitirmesi, doğumsal katarakt olarak tanımlanır. Tıp içerisinde konjenital katarakt isimli verilen bu hastalıkta bebeğin göz bebeğinin diğerinden farklı olması şaşılık gibi belirtilerle kendini belli eder. 

Bebekte bulunan belirtiler teşhis edildiği zaman vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi önemlidir. Doğumsal kataraktın ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Bu sebepten dolayı tek tedavi yolu ameliyattır. Konjenital katarakt hastalığının çocuklarda göz tembelliği oluşturduğu belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde katarakt bebeğin görmesine engel olur. Özellikle katarakt bebekte tek taraflı ise vakit kaybedilmeden ameliyat edilmesi gerekir. Doğumsal katarakt ameliyatı uygulanan fako işlemi ile gerçekleştirilir.

Doğumsal katarakt ameliyatı öncesi ve sonrası

Bebeğe gerekli tetkiklerin uygulanmasının ardından yaşına uygun olan ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında gözün iç kısmına katlanabilir mercek yerleştirilmesi ile işlem gerçekleştirilir. Yaşı çok küçük olan bebeklerde ise ameliyat esnasında kontakt lens uygulaması yapılarak, mercek takılma yaşına kadar lens kullanımı ile gözünün görmesi sağlanır. 

Doğumsal katarakt ameliyatı sonrasında en önemli aşama göz tembelliğinin giderilmesi sürecidir. Özellikle çocuklarda göz tembelliğine bağlı olarak ara sıra gözün kapatılması ile görme yetisinin daha fazla olması için egzersiz uygulaması yapılır. Bu süreç içerisinde doktor ile ailenin irtibatı önemlidir. Doktorun yaptığı işlemin sonrasında ailenin göz egzersizi yaptırması çocuğun görme işlevinin daha güzel olmasını destekler. Hekim'in yaptığı işlem sonrasında ailenin çocuğuna göz egzersizi yaptırmaması ameliyattan elde edilecek faydanın en alt düzeyde olmasını sağlar. Cerrahi olarak belirli sürelerde çocuğun takibinin yapılması gerekir. Gerekli şekilde tedavi edilmezse doğumsal katarakt ameliyatı gerçekleşmeden kalıcı görme kaybı meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı fark edilmesi halinde en kısa sürede tedavi edilmesi önemlidir.
]]>
Glokom Katarakt https://www.katarakthastaligi.com/glokom-katarakt.html Wed, 28 Nov 2018 02:41:59 +0000 Glokom katarakt; kardeş hastalıklar olarak bilinen göz hastalıklarıdır. Genellikle her ikisinin başlama yaşı altmışlardan sonradır. Glokom (göz tansiyonu) hastalarında çeşitli nedenlerde dolayı katarakt görülme oranı artmak Glokom katarakt; kardeş hastalıklar olarak bilinen göz hastalıklarıdır. Genellikle her ikisinin başlama yaşı altmışlardan sonradır. Glokom (göz tansiyonu) hastalarında çeşitli nedenlerde dolayı katarakt görülme oranı artmaktadır. Katarakt oluşunca glokomun kontrolü de güçleşmektedir.

Glokom nedir


Glokom göz içerisindeki sıvı basıncının yükselmesi ile görme sinirlerinin zarar görüp kısmı görme kayıpları ya da körlüğe kadar gidebileceği bir hastalıktır. Çeşitleri ;
 • Düşük tansiyonlu glokom : Normal göz içi basıncına sahip insanlarda sinirlerin zarar görüp görme kayıplarının ortaya çıkması durumudur. İlaçlarla göz içindeki basınç düşürülerek ( en az %30) hastalığın ilerleyişi düşürülebilir. Oluşma sebebini bulmak için düşük sistemik kan basıncı risk faktörleri araştırılmalıdır. Eğer risk faktörü tespit edilememişse açık açılı glokom ile aynı şekilde tedavi edilir.
 • Açık açılı glokom: Genellikle genetik olan çok sinsi ağır ilerleyen türüdür. Ön kamara açısı açık olmasına rağmen göz içi basıncı yüksektir ve kontrol altına alınmalıdır. Akrabalarınızda bu durum varsa sizin de yakalanma riskini altı katına kadar çıkmaktadır.Mutlaka periyodik olarak kontrole gidilmelidir.
 • Kapalı açılı glokom : Gözün ön tarafındaki sıvının iris yüzünden drenajının yapılamadığı durumlarda ani basınç yükselmesi olarak karşımıza çıkar ve mutlaka acil tıbbi tedavi gerektirir. Tedavi süresi 2 günü geçerse işin sonu körlüğe kadar gider. Lazer ve ilaç tedavisi ile çözüm bulunabilmektedir.
 • Konjenital glokom : Bebeklerde görülen sıvı drenajını engelleyen bir kusur olması sonucu ortaya çıkan glokomdur. Bebeklere çok gecikmeden ilaçla tedavi olamayacağı için ameliyatın çözüm olduğu bir türdür. Erken teşhis ve tedavi hastalığı bitirecektir.

Katarkt nedir

Halk dilinde perde de denilen göz merceğinde oluşan bulanık ve ya kesif bölgelerdir.Büyüklüğüne yoğunluğuna ya da merceğin neresinde oluşuna göre görmeyi ciddi seviyede etkileyecek düzeye gelebilir. Genellikle yaşlı insanlarda daha çok görülür.Görme bozukluğu yaşamı etkileyecek hale gelmişse mutlaka ameliyat gereklidir. Eğer katarakt buzlu cam gibi opak hale gelmişse durum çok daha acildir ivedilikle ameliyat yapılması gereklidir.

Glokom katarakt her ikisinin de olduğu durumdur. Katarakt ilerlemişse glokomun tedavisi daha ivedilikle yapılmalıdır. Çünkü katarakt olduğu zaman glokomun kontrolü zorlaşmaktadır. Katarakt göz sıvısının sistemi terk ettiği kanalı daraltabilmektedir. Ya da glokom ile ilgili tetkikler yapılırken katarakt doğru sonuçlara ulaşmamızı etkilemektedir.

Glokom katarakt durumunda; katarakt ameliyatı erken olursa göz tansiyonunun hızlıca düştüğü çoğu kez tespit edilmiştir. Ameliyat öncesi kullanılan damlalar çoğu kez azaltılmakta veya artık kullanılmasına gerek olmadığı durumlar da oluşabilmektedir

]]>
Köpeklerde Katarakt Ameliyatı https://www.katarakthastaligi.com/kopeklerde-katarakt-ameliyati.html Wed, 28 Nov 2018 11:26:11 +0000 Köpeklerde Katarakt Ameliyatı, katarakt özellikle gözü etkileyen ve köpekler arasında oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır. Köpeklerde katarakt oluşumunun farklı nedenleri ve formu bulunmaktadır. Genellikle her yaştan ve her Köpeklerde Katarakt Ameliyatı, katarakt özellikle gözü etkileyen ve köpekler arasında oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır. Köpeklerde katarakt oluşumunun farklı nedenleri ve formu bulunmaktadır. Genellikle her yaştan ve her ırktan olan köpekler katarakt rahatsızlığından etkilenebilir. Köpeklerde kataraktın bazı tipleri spesifik, bazı türleri ise, yaygın olarak görülmektedir. Bu kadar köpekler arasında yaygın olarak ortaya çıkan katarakt rahatsızlığı ile alakalı olarak hala bilinmeyen pek çok şey mevcuttur. Pek çok insan köpeklerinde katarakt rahatsızlığı olduğunu düşünerek başvurdukları zaman, sorunun aslında katarakt değil nuclear sclerosis lensin kaymasından kaynaklı olarak meydana geldiği görülmektedir. Bu durum çoğunlukla yaşlanan köpeklerin lenslerinde ortaya çıkan değişiklikten kaynaklıdır. Bu durum genellikle köpeklerin göz lenslerinde grileşme şeklinde kendisini göstermektedir. Çoğunlukla köpeğin her iki gözünde de bu durum şekillenir ve yaygın olarak 6 yaşının üzerinde olan köpeklerde sık olarak görülmektedir. 

Köpeklerde Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır, genellikle halka arsında lazer ameliyatı olarak isimlendirilen Fako yöntemi köpeğin gözündeki lensin parçalanarak yerinden çıkarılması işlemidir. Fako probu yaklaşık olarak 40 KHz ultrasonik frekanstaki titreşim sayesinde köpeğin giz kataraktını küçük parçalar haline getirmektedir. Bu işlem yapılırken köpeğin gözünün ön kısmında bulunan boşluğu sıvı alış verişi ile yıkanarak parçalanmış olan lensin temizlenmesi sağlanır. Parçalanan bu küçük lens parçaları probun kendi merkez deliğinden içeri kısmı emilerek alınmaktadır. Fako yönteminin klasik katarakt ameliyatından farkı ise, göz kısmında küçük bir kornea kesisi açılarak ameliyat buradan gerçekleştirilmektedir. Ayrıca meydana gelebilecek olan bir takım komplikasyonlar üveitis, enfeksiyon ve keratitis durumları da ortaya çıkmamış olur. 
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Ödem Oluşması https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-gozde-odem-olusmasi.html Thu, 29 Nov 2018 10:13:32 +0000 Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması; Göz yapısı itibariyle pek çok organa göre hassastır ve her zaman özenli bir bakım ister. En ufak bir toz tanesi bile gözün mikrop kapmasına neden olabilir. Özellikle ameliy Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşması; Göz yapısı itibariyle pek çok organa göre hassastır ve her zaman özenli bir bakım ister. En ufak bir toz tanesi bile gözün mikrop kapmasına neden olabilir. Özellikle ameliyat sonrasında gözün hassasiyeti daha da artar. Bilindiği üzere katarakt ancak ameliyatla kesin olarak tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır. Günümüzde sürekli artış gösteren bu hastalığın tedavisi için öngörülen ameliyat diğer cerrahi müdahaleler kadar zor değildir. Başarı şansı da bir o kadar yüksek olan bu operasyonla ilgili en önemli şey ameliyat sonrası bakımdır. Her ne kadar hastanın iyileşip normal hayati fonksiyonları yerine getirmesi sadece birkaç gün sürse de bazı hususlara dikkat edilmediği takdirde hastanın iyileşme süreci uzayabilir. Göz ameliyatı sonrasında hastayı bekleyen en büyük risk gözde iltihap veya ödem oluşmasıdır. Bu komplikasyonun oluşmasına engel olmak hastanın elindedir. Bunun için hasta doktor tarafından kendisine yapılan ikazları mutlaka dikkate almalıdır. Aksi halde ameliyat öncesi sağlık durumunu bile mumla arayacak başka göz hastalıklarıyla karşı karşıya kalabilir.   

Katarakt ameliyatı sonrası gözde ödem oluşmasını önlemek için yapılması gerekenler
 • Hastanın vücut ve göz hijyeninin sağlanması gerekir. Ameliyat sonrası göz açık bırakılır ve genellikle gözü dış etkilerden korumak için bir gözlük önerilir. Bu gözlüğü gözde tutmak gözü darp ve mikrop gibi etkilerden korur.
 • Hastaya bir süre kullanması için verilen damlanın düzenli damlatılması kadar bu işlem anında el temizliğinin sağlanması da gerekir. Eğer başka biri damlatacaksa bu husus daha önemlidir.
 • Yine hastanın ödem kapmaması için elini gözünden uzak tutması, güzün ovalamaması, duşta uzun süre kalınmaması, banyo esnasında gözün suyla çok temas ettirilmemesi de önemlidir.  
]]>
Katarakt Mercekleri https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-mercekleri.html Thu, 29 Nov 2018 11:34:31 +0000 Katarakt Mercekleri, Gözün doğal merceği yaşlanmaya bağlı olarak zaman içinde bozulur, bu bozulma ile bulanık görme, çift görme, ışığa hassasiyet, renklerin soluklaşması gibi bazı sorunlar ortaya çıkar. İlaç ve gözlük Katarakt Mercekleri, Gözün doğal merceği yaşlanmaya bağlı olarak zaman içinde bozulur, bu bozulma ile bulanık görme, çift görme, ışığa hassasiyet, renklerin soluklaşması gibi bazı sorunlar ortaya çıkar. İlaç ve gözlükle tedavinin sonuç vermediği durumlarda katarakt ameliyatı ile göz merceği değiştirilir. Göz sağlığı ile ilgili gelişmeler çok hızlı yaşandığından katarakt mercekleri de son yıllarda çeşitlilik kazanmıştır. Geçmiş yıllarda tek fokuslu katarakt mercekleri yaygın olarak kullanılmışsa da bugün artık akıllı, torik, bifokal, monofokal, trifokal gibi katarakt mercekleri geliştirilmiş bu mercek türleri aynı zamanda kalite olarak da çeşitlilik göstermiştir. Bugün hala çalışmalar devam etmekte ve bilimsel yenilikler ile her gün yeniden geliştirilmiş katarakt mercekleri piyasaya sürülmektedir.  

Katarakt mercekleri türleri nelerdir Katarakt mercekleri türleri gözdeki kırılma sorunlarına bağlı olarak geliştirilmiş mercek türleridir. Bu kırılma sorunları katarakta eşlik eden miyop, hipermetrop, astigmat gibi uzağı ve yakını görme kusurlarını temel alır. Bu anlamda son yıllarda katarakt mercekleri sadece kataraktı gidermekle kalmamış aynı zamanda kırılma bozukluklarını da düzeltir hale gelmiştir. Bu katarakt merceklerinin hepsi göz içi lens sistemi prensibine uygun olarak üretilmişlerdir. En yaygın olarak kullanılan merceklerden biri ekonomik uygunluğu nedeniyle tercih edilen monofokal lenslerdir. Monofokal lensler tek mercek sistemine sahip lensler olup sadece yakını ya da sadece uzağı görmeye odaklanabilir. Katarakt ameliyatı sonrası monofokal lens kullanan kişiye sıklıkla okuma gözlüğü de reçete edilir. Bifokal lensler iki mercek sistemine sahip katarakt mercekleridir. Monofokal lenslerle kıyaslandığında hem yakını hem uzağı görmeyi sağlar ama orta mesafeyi bulanıklaştırarak görüş kalitesini düşürür. Trifokal lensler, katarakt mercekleri arasında hem ekonomik olarak uygun sayılan hem de görüş mesafesi olarak uzağı, yakını, orta mesafeyi bozmadan veren lenslerdir. Monofokal ve bifokal lenslere kıyasla daha iyi görüntü kalitesi sağlar. Torik lensler, katarak mercekleri içinde astigmatlı görüşü düzelten tek mercek türüdür. Bu temel katarakt merceklerinin yanı sıra ise görüş özellikleri geliştirilmiş, keskin gece görüşü sağlayan, ultraviyole ışıkları süzen, normal görüş fonksiyonu yanında ek özellikleri geliştirilmiş multifokal lensler de yakın zamanda piyasa da yer almaya başlamıştır. Bunlar ekonomik olarak biraz daha maliyetli olmakla birlikte özellikle FDA onaylı multifokal lensler birçok açıdan kullanıcıya görüş rahatlığı sağlar. Yakın zamana kadar katarakt ameliyatları diğer görme bozukluklarını tedavi edemiyordu. 
]]>
Fako Katarakt Ameliyatı https://www.katarakthastaligi.com/fako-katarakt-ameliyati.html Fri, 30 Nov 2018 08:29:24 +0000 Fako Katarakt Ameliyatı, Göz bebeğinin arkasında bulunan merceğin fonksiyonunu yitirmesiyle ortaya çıkan katarakt rahatsızlığı kişide bulanık görme, zaman içerisinde de görüşün düşmesi ve tamamen görememeye kadar gid Fako Katarakt Ameliyatı, Göz bebeğinin arkasında bulunan merceğin fonksiyonunu yitirmesiyle ortaya çıkan katarakt rahatsızlığı kişide bulanık görme, zaman içerisinde de görüşün düşmesi ve tamamen görememeye kadar giden bir hastalıktır. Katarakt rahatsızlığı birçok göz rahatsızlığı gibi ilaç ve gözlükle düzeltilememektedir. Katarakt ancak ameliyat ile düzeltilebilen bir rahatsızlıktır.

Fako Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır

Teknolojinin getirdiği yenilikler, günümüzde birçok alanda olduğu gibi tıpta da birçok zor ve riskli cerrahi müdahaleleri oldukça kolaylaştırmıştır. Bu durum sadece ameliyat sırasında değil hastanın ameliyattan sonraki iyileşme sürecini de oldukça kısaltmış ve rahatlatmıştır. Bu kolaylıklardan biri de katarakt ameliyatlarında uygulanan fako yöntemidir.

Fako tekniğinin tıbbi literatürde fakoemülsifikosyon adı verilmektedir. Hasta fako tekniğinde klasik ameliyatlardaki gibi fazlaca olan kesilerden ve dikişten kurtulmaktadır. Hasta bu yöntemle günlük yaşamına daha hızlı olarak dönebilmektedir. Göz bebeğinin arkasındaki mercek lazer ile sıvılaştırılarak emilimi yapılmaktadır. Yerine de özel mercek 3 mm kadar açılan keşiden içeri girilerek yerleştirilmektedir.

Fako Katarakt Ameliyatı Aşamaları

Hastanın gözüne 4 kez uyuşturucu damla damlatılır. Kornea ile beyaz tabaka arasına 3 mm kadar açılan kesi açılarak göz içine ulaşılır; gözün zarar görmemesi için kesi içine özel bir jel doldurulur. Kataraktlaşan göz merceği özel aletlerle yerinden sökülerek fakoemülsifikosyon aleti ile parçalanarak emilimi yapılıp, boşalan yerin temizliği yine fakoemülsifikosyon aletli yapılır. Temizliğin ardından katlanabilir özelliği olan yapay mercek yerine yerleştirilerek operasyon tamamlanır. Hasta ameliyat sonrası on gün kadar ağır bedensel işlerden uzak durmalı, ameliyatlı göze 5 gün kadar su değdirmemelidir. En önemlisi verilen ilaçları düzenli olarak kullanılmalıdır. İkinci gözde de katarakt varsa onun operasyonu için en az 2 gün beklenilmelidir.
]]>
Katarakt Ameliyatı Mercek Çeşitleri https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-mercek-cesitleri.html Sat, 01 Dec 2018 07:34:37 +0000 Katarakt ameliyatı mercek çeşitleri, kataraktı olan bireylerin uzak ya da yakın veya her iki mesafenin de tedavi edilmesi gibi pek çok seçeneği bulunmaktadır. Bu durum genellikle bireyin yapmış olduğu seçime ve sağlık
Katarakt ameliyatı mercek çeşitleri, kataraktı olan bireylerin uzak ya da yakın veya her iki mesafenin de tedavi edilmesi gibi pek çok seçeneği bulunmaktadır. Bu durum genellikle bireyin yapmış olduğu seçime ve sağlık durumuna göre belirlenmektedir. Katarakt ameliyatında göze uygun olan mercekler seçilerek göz içi lensleri ile ameliyat gerçekleştirilir. Katarakt ameliyatında saydamlığı yok olan doğal merceği alınarak onun yerine suni gözyaşı merceği yerleştirilmektedir. Katarakt ameliyatı mercek çeşitleri hastanın yaşına, durumuna, mesleğine ve beklentileri dikkate alınarak takılmaktadır. Her merceğin kendine has özelliklerinden dolayı katarakt ameliyatı mercek çeşitleri ortaya çıkmıştır. Katarakt ameliyatı bir defaya mahsus olacağından deneyimli hekimler tarafından en iyi kalitede cihazlar ve hijyenik koşullarda kullanılan malzemeler ile yapılmalıdır. Fakat bunun yanında katarakt ameliyatında kullanılan mercek çeşitlerinin kalitesi de yine bir o kadar önemlidir. Mercek çeşitleri farklı kalitelerde olup, buna bağlı olarak da farklı fiyatlarla karşınıza çıkmaktadır. Katarakt ameliyatı merceklerinde bireylere en çok tercih edilen FDA onaylı mercek çeşitleridir. Bu yüksek kaliteli mercek çeşitleri ile daha net görüşler yaparak geceleri keskin görüşler sağlanabilir. Bunun yanında ultraviyole ışınlarını süzerek ek özellikler de barındırmaktadır.

Katarakt ameliyatı mercek çeşitleri özellikleri;

Katarakt ameliyatı mercek çeşitlerinin kalitesi kadar diğer bir konuda mercek çeşitlerinin özellikleridir. Genel yapılan katarakt ameliyatında genellikle monofokal denilen tek odaklı olan mercekler kullanılmaktadır. Bu monofokal merceği uzağa odaklı bir mercek çeşidi olup, hastaların ameliyat sonrasında yakın gözlükleri kullanması gerekmektedir. Fakat günümüzün ilerleyen teknolojisi ile farklı mercek çeşitleri mevcut olup, bireyi kısıtlamayan cinstendir. Bunlardan biri de multifokal diye adlandırılan hem uzağı hem de yakını gözlük kullanmadan görmemizi sağlayan mercektir.

Katarakt ameliyatı mercek çeşitlerinden diğer bir alternatif seçenek ise astigmatlı göz içi mercekleri denilen torik merceğidir. Eskiden beri kullanıla gelen tek odaklı mercekler ile sadece miyop ve hipermetrobu düzeltmek mümkündü. Ama artık torik merceği ile astigmatı da düzeltmek mümkündür. Bu sayede hastalar uzağı gözlüksüz olarak görebilerek sadece yakın alanlar için gözlük kullanılmayı gerektirmiştir. Katarakt ameliyatı mercek çeşitlerinden bir diğeri de multifokal torik diye bilinen uzağı, yakını ve astigmatı düzelten merceklerdir. Katarakt ameliyatı olacak bireylerin imkanlarına, tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre tabii ki doktorun önerileri ve yönlendirmesi ile birlikte bu mercek çeşitlerinden birisini seçmesi gerekmektedir. Katarakt ameliyatı mercek çeşitleri sayesinde bireyler gözlük kullanma gibi bir zorunluktan uzaklaşmışlardır.
]]>
Katarakt Damlası https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-damlasi.html Sat, 01 Dec 2018 16:32:30 +0000 Katarakt Damlası, Yaşlanmaya bağlı olarak gözün merceğinde protein birikmesi nedeniyle gerçekleşen görüntü bozulmaları katarakt olarak adlandırılmaktadır. Genetik yatkınlık ve yaşa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt zam Katarakt Damlası, Yaşlanmaya bağlı olarak gözün merceğinde protein birikmesi nedeniyle gerçekleşen görüntü bozulmaları katarakt olarak adlandırılmaktadır. Genetik yatkınlık ve yaşa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt zaman içinde körlüğe yol açmaktadır. Kataraktın tedavi yöntemleri konusunda son yıllarda birçok klinik çalışma yapılmış, lazerle tedaviden iç mercek ameliyatına birçok farklı tedavi seçeneği geliştirilmiştir. Tabi bu tedavi seçenekleri içinde en devrimsel olarak nitelenen tedavi yöntemi katarakt damlasıdır. Katarakt damlası, Kaliforniya Üniversitesi tarafından geliştirilen ve gözün doğal yapısında bulunan lanosterol adlı molekülün işlenmesi ile üretilen bir göz damlasıdır. Bu katarakt damlası katarakta ameliyatsız çözüm bulmayı hedefliyor. Pahalı ve ağrılı katarakt ameliyatlarına bir alternatif olarak olarak görülüyor ve bu yüzden alanında bir devrim olarak adlandırılıyor. 

Bugüne kadar yapılan klinik çalışmalarda olumlu sonuçlar alınmış olsa da katarakt damlasının geliştirilme süreci devam ediyor. Ayrıca Çin'deki Sunyat-Sen adlı bir üniversite de Kaliforniya Üniversitesi'nin Lanosterol ile yaptığı çalışmaları destekleyen çalışmalar başlatarak lanosterolun katarakt üzerindeki etkisi üzerine destekleyici makaleler yayımladı. Çin'de yapılan çalışmalarda doğuştan katarakt olan iki kardeş üzerinde lanosterol içeren göz damlası denenerek kardeşlerin görüşlerinde düzelme kaydedildiği belirtildi. 

Lanosterol içeren katarakt damlası; Özellikle yaş ile birlikte ortaya çıkan gözlerdeki protein birikmesini engelleyerek katarakt oluşumunu tamamen ortadan kaldırıyor. Katarakt 40 yaş üzeri insanlarda yüzde 17 oranında ortaya çıkıyor. Bu açıdan katarakt damlası ameliyatsız alternatif bir çözüm olarak önemli bir adım olarak görülüyor. 

Lanosterol içeren katarakt damlasının yanı sıra ise piyasada etkinliği ve maliyeti değişen bazı katarakt damlaları da mevcut. Bu damlalar özellikle doktor kontrolünde kataraktın ilk dönemlerinde reçete ile satılıyor. Sıklıkla vitafakol, vitayoduro, kvinaks, vitsein içeren bu tür ilaçlar kataraktın ilk dönemlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş damlalardır.  Bu damlalar tamamen kataraktı önlemeye yönelik olmayan ilaçlar olup daha çok kataraktın gelişme sürecini yavaşlatıyor. Lanosterol içeren katarakt damlasına oranla etkileri daha kısıtlı ve yan etkileri daha çok olduğu için uzun süreli tedavilerde tercih edilmiyor. Düzenli kullanım önemli olsa da bu ilaçların büyük bir çoğunluğu uzun süreli kullanıma elverişli bulunmuyor.  Mutlaka doktor tavsiyesi ve doktor takibi ile kullanılmalıdır. 
]]>
Katarakt Göz Damlası https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-goz-damlasi.html Sun, 02 Dec 2018 11:30:48 +0000 Katarakt göz damlası, görme sorununun çözülmesi için göze damlatılan sıvılara verilen isimdir. Bu tür ilaçlar genellikle hastalığın tedavisini yapmaktadır. Birçok türü bulunan göz damlalarının bitkisel türde olanla Katarakt göz damlası, görme sorununun çözülmesi için göze damlatılan sıvılara verilen isimdir. Bu tür ilaçlar genellikle hastalığın tedavisini yapmaktadır. Birçok türü bulunan göz damlalarının bitkisel türde olanları da bulunmaktadır. Katarakt sorunu bir çok insanda meydana gelebilmektedir.Bu tür sorunu olan bir bireyde görüş buğulu bir şekilde oluşmaktadır. Etrafında duran nesneleri tam olarak göremez ve hareket eden cisimleri tam olarak algılayamaz. Dünyada var olan bir çok insanda bu tür rahatsızlıklar görülmektedir. 

Çeşitli nedenlerden dolayı oluşmakta olan bu görme sorunu genellikle orta yaş ve üstü kişilerde görülmektedir. Bunun yanı sıra katarakt hastalığı yeni doğan bebeklerde, şeker hastalarında, göze gelen darbeler sonucunda ve bir takım ilaç kullanım sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun kendini görmede azalma, göz kamaşması, nesneleri ve canlıları çift görme, gece iyi görememe, renkleri tam olarak seçememek ve okuma zorluğu gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. 

Katarakt göz damlası çeşitleri

Lanesterol: Bu göz damlası son zamanlarda kullanılmaya başlanılmıştır. Katarakt hastalığı için oldukça faydalı bir yapısı bulunan bu damlanın hastalığı altı hafta içinde tedavi ettiği bilinmektedir. İlacın içerisinde yer alan maddeler gözde protein birikmesini engelleyerek sorunun çözüm bulmasına fayda sağlamaktadır.

Kvinaks: Katarakt göz damlası arasında bulunan bu ilaç görme sorunun ortadan kalkması için oldukça faydalıdır. Katarakt sorununda en yaygın olarak kullanılmakta olan damlalar arasındadır. 

Katarakt için bitkisel göz damlaları

Havuç suyu: Katarakt göz damlası için kullanılabilecek bitkiler arasında bulanan havuç göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Görme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olan bu ürün içerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.
 
Limon suyu: Limon suyu göz için oldukça faydalı bir yapıya sahiptir. Günde bir kere göz içerisine damlatmak gözde meydana gelmiş olan sorunların düzelmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra limon suyu gül suyu ile birlikte karıştırılarak da katarakt tedavisi için kullanılmaktadır. 

Bal: Balın insan vücudu için bir çok faydası bulunmaktadır. İçerisinde bulanan maddeler sayesinde katarakt sorunun ortadan kalması mümkündür. Doğal bir antioksidan olma özelliğine sahip olan bal özellikle vücutta var olan enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Günde bir kere uyumadan önce balın göze damlatılması oldukça faydalı olacaktır.

]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Bakım https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-bakim.html Mon, 03 Dec 2018 08:12:58 +0000 Katarakt Ameliyatı Sonrası Bakım: Katarakt genellikle ileri yaşlarda görülen bir göz hastalığıdır. Fakat orta ve küçük yaşlarda hatta bebeklerde bile rastlanmaktadır. Katarakt daha çok, görmede azalma ve bulanık görme şika Katarakt Ameliyatı Sonrası Bakım: Katarakt genellikle ileri yaşlarda görülen bir göz hastalığıdır. Fakat orta ve küçük yaşlarda hatta bebeklerde bile rastlanmaktadır. Katarakt daha çok, görmede azalma ve bulanık görme şikayetleriyle ortaya çıkmaktadır. Katarakt ameliyatı, genellikle sıkıntı yaratmadan kısa sürede biten bir ameliyattır. Şikayeti olan hastalar, ameliyat sonrası eskisinden de çok daha iyi gördüklerini söylerler. Bu durumun kendileri için bir konfor, çevreyi canlı ve net görmenin bambaşka bir güzellik olduğunu ifade ederler. Hasta hiç bir şekilde hırpalanmadan, kısa sürede kendisini toparlar ve tüm sorunlar ortadan kalkar. Ameliyat sonrası hasta, bulanık göreceği için yanında bir yakını refakatçi bulunması, katarakt ameliyatı sonrası bakım için gereklidir. Ameliyattan sonra görme oranı hızla yükselerek en iyi noktaya erişir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Olmalı
 • Hastayı ameliyat olan tarafa yatırmamaya özen göstermeli
 • Hasta ziyareti esnasında, tokalaşma ve öpüşmeden kesinlikle uzak durulmalı
 • Yüzme ve suya balıklama atlama veya çivileme atlama yapmamak gerekir.
 • Gözlere kirli ellerle dokunmamak enfeksiyon bakımından oldukça önemlidir, mümkün olduğu kadar gözler ovuşturmaktan da kaçınmak iyi olacaktır.
 • Katarakt ameliyatı sonrası bakımda 2-3 gün banyo yapmamak gerekir.
 • Hastaya hapşırma ve öksürme basınç yapacağından, tozlu ortamlardan uzak durmalıdır.
 • Ameliyat sonrası göze baskı yapacak tüm faaliyetlerden uzak durmak gerekir.
 • Ameliyattan sonra ağır işler, spor ve egzersiz yapılmamalıdır.
 • Ağrı varsa ağrı kesi alıp rahatlamak gerekir.
 • Gözlerde iltihaplanma olduysa, doktorun tavsiye ettiği damlayı ihmal etmeden kullanmak gerekir.
 • Uyku esnasında, doktorun verdiği koruyucu bandajı 2-3 gün kullanmak daha sağlıklı olacaktır.
 • Katarakt ameliyatı sonrası bakım kuralı olan, parlak ışıktan, televizyon izlemekten ve güneş ışığına maruz kalmaktan sakınmak gerekir.
 • Anesteziden ve ameliyat sıkıntısından kurtulmak için sakin bir ortamda dinlenmek iyi gelecektir.
 • Hastayı ameliyattan sonra, evine götürecek ve ilgilenecek birileri mutlaka olmalı, çünkü hasta anestezi etkisiyle bulanık göreceğinden yön bulmakta zorluk çekecektir.
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-gorme.html Mon, 03 Dec 2018 18:09:10 +0000 Katarakt ameliyatı sonrası görme, zaman içerisinde normale dönmeye başlar. Görme yeteneği gözde yer alan göz merceği sayesinde gerçekleştirilir. Göz merceği bazen kalıtsal bezen de sonradan gelişen sebeplere bağlı olar Katarakt ameliyatı sonrası görme, zaman içerisinde normale dönmeye başlar. Görme yeteneği gözde yer alan göz merceği sayesinde gerçekleştirilir. Göz merceği bazen kalıtsal bezen de sonradan gelişen sebeplere bağlı olarak zamanla değişikliğe uğrayabilir. Katarakt hastalığı göz merceğinin saydamlaşması sonucu meydana gelir. Göz merceği saydamlaşan hasta bir süre sonra görme zorluğu yaşamaya başlar. İşte bu durumda hastanın hayatını bu şekilde devam ettirmesi beraberinde bazı zorlukların yaşanmasına sebep olur. Bu nedenle katarakt hastalığının bir an evvel tedavi edilmesi gerekir. Hastalığı tedavisi için başvurulan tek yöntem ameliyattır. Hasta ameliyat edildiğinde normal bir insan gibi görmeye başlar. Ancak hastanın iyileşmesi için belirli bir zaman dilimine ihtiyaç bulunmaktadır. Katarak ameliyatı kolay bir ameliyat olsa da hastanın iyileşmesi için öngörülen zaman dilimi 1-3 gün arasında değişiklik göstermektedir. Ancak ameliyatın akabinde hasta görmeye başlar. Görmenin kalitesi ilk saatlerde ameliyat öncesine göre daha düşük olabilir. Bu durum hastayı ve hastanın yakınlarını paniğe sevk etmemelidir. Görme fonksiyonunun tam anlamıyla yerine gelmesi hastalığın derecesi, hastanın yaşı ve sağlık durumu gibi bazı faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Görmenin en iyi noktaya ulaşabilmesi için yaklaşık olarak 3-4 haftanın geçmesini beklemek gerekir. 

Katarakt ameliyatı sonrası görme nasıl olur

Ortalama yarım saat kadar süren cerrahi müdahale sonrasında hasta genellikle görmeye başlar. Fakat bu görme gerçek görme şekli değildir. Yani hastanın görmesi ilk başlarda daha bulanıktır. Bu durumun temel sebebi olarak hastaya verilen göz damlaları gösterilebilir. Ancak bu göz damlalarının etkisi geçtikçe görme de netleşmeye başlar ve bir süre sonra normal halini alır. Genellikle 3. günün sonunda hasta araba kullanabilecek kadar iyi bir görüş seviyesine ulaşmış olur. Hatta hasta 2. gün rahatlıkla kitap okuyup televizyon izleyebilecek kadar gözünü kullanabilir. 

Katarakt ameliyat sonrası görmeye bir an evvel başlayabilmek için göz hijyenine önem vermek ve ödem oluşmasına engel olmak gerekir. Bunun için gözü toz, sıcak ve aşırı soğuk sudan korumak gerekir. Ayrıca göz nezlesi ve akıntı gibi bazı göz hastalıklarından da korumak gerekir. Bazı yaş grubunda bulanan hastalar katarakt ameliyatı sonrasında başka göz hastalıklarına maruz kalabilirler. Bu hastalıklardan bir tanesi göz bozukluğudur. Ameliyat eski yöntemlere göre yapıldığı takdirde hastanın kesiği büyüktür. Kesik arttıkça hastanın görmesi gecikir. Eğer kesi küçük yapılırsa hasta daha kısa süre içinde görmeye başlar.
]]>
Bebeklerde Katarakt Ameliyatı Sonrası https://www.katarakthastaligi.com/bebeklerde-katarakt-ameliyati-sonrasi.html Mon, 03 Dec 2018 19:14:29 +0000 Bebeklerde Katarakt Ameliyatı sonrası: Katarakt ameliyatı yalnızca ileri yaştaki kişilerde değil her yaş gurubunda olduğu gözlemlenmektedir. Katarakt rahatsızlığı  ışığa bakamam, görmede azalma, göz renginde s Bebeklerde Katarakt Ameliyatı sonrası: Katarakt ameliyatı yalnızca ileri yaştaki kişilerde değil her yaş gurubunda olduğu gözlemlenmektedir. Katarakt rahatsızlığı  ışığa bakamam, görmede azalma, göz renginde solukluk olması, sararma ve gece görüş te sorun rahatsızlığıdır. Bu durum gözde rahatsızlık belirtileridir. Yaşamı olumsuz anlamda etkileyen hastalıktır. Bebeklerde gözde katarakt hastalığı belirtileri aynı olmakla beraber, bebeklerin gözünde ilave olarak gözde kayma ve göz tembelliği olur. Bebeğin göz bebeğinin birinin diğerinden farklı beyaz olması ameliyat gerektirmektedir. Bebeklerde katarakt hastalığı, hiçbir nedene bağlı olmadığı gibi anne karnında hamilelik döneminde enfeksiyon kapması ve alınan ilaçlardan meydana gelmektedir.

Bebeklerde Katarakt Ameliyatı Sonrası Bakım

 • Bebeği, ameliyat olan gözünün üstüne yatırmamaya özen göstermeli.
 • Bebeği, katarakt ameliyatı sonrası ziyarete gelenler, öpmekten kesinlikle uzak durulmalı
 • Ameliyat sonrası bebeklerin elleri eldivenle kontrol altına alınmalı, elleri ile gözlerini kaşımasına izin verilmemeli.
 • Bebeğin yüzüne, gözüne kirli ellerle dokunmak enfeksiyon bakımından oldukça tehlikelidir, mümkün olduğu kadar gözler ovuşturmaktan da kaçınmak iyi olacaktır.
 • Bebeklerde katarakt ameliyatı sonrası, bakımda ve temizlikte bebeklere 2-3 gün banyo yaptırılmamalı.
 • Katarakt ameliyatı sonrası çocukları, hapşırma ve öksürme basınç yapacağından, tozlu ortamlardan uzak tutmalı.
 • Bebeklerde katarakt ameliyat sonrası göze baskı yapacak tüm faaliyetlerden uzak durmak gerekir.
 • Bebekte ağrı olduğu hissedilirse ağrı kesici vererek rahatlaması sağlanmalı.
 • Gözlerde iltihaplanma olduysa, doktorun tavsiye ettiği damlayı ihmal etmeden kullanmak gerekir.
 • Uyku esnasında, doktorun verdiği koruyucu bandajı 2-3 gün kullanmak bebekte sağlıklı olacaktır.
 • Bebeklere katarakt ameliyatı sonrası, bakım kuralı olan, parlak ışıktan ve güneş ışığına maruz bırakılmasına  izin verilmemeli.
 • Anne, bebeğinin katarakt ameliyatı olduktan sonra doktorun tüm tavsiyelerine uyarak hijyen bir şekilde bakımını sağlamalı.
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Ödem https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-odem.html Tue, 04 Dec 2018 12:15:30 +0000 Katarakt ameliyatı sonrası, ödem oluşma ihtimali bulunmaktadır. Basit bir ameliyat bile olsa her ameliyat bazı riskleri beraberinde getirir. Katarakt ameliyatı da bu ameliyatlardan bir tanesidir. Katarak ameliyatı görmeyi sağla Katarakt ameliyatı sonrası, ödem oluşma ihtimali bulunmaktadır. Basit bir ameliyat bile olsa her ameliyat bazı riskleri beraberinde getirir. Katarakt ameliyatı da bu ameliyatlardan bir tanesidir. Katarak ameliyatı görmeyi sağlayan göz merceğinin matlaşması nedeniyle gerçekleştirilen bir cerrahi müdahaledir. Hastadan hastaya değişmekle birlikte ortalama 30 dakika gibi bir sürede tamamlanan ameliyat sonrasında hastanın sağlıklı bir birey gibi görme ihtimali oldukça yüksektir. Ülkemizde başarıyla gerçekleştirilen katarakt ameliyatı sonrasında istenmeyen bazı komplikasyonların oluşumunu önlemek için hasta ameliyat öncesinde ve taburcu edilirken bazı konularda bilgilendirilir. Bıçak altına yatan her hastayı bekleyen en büyük tehlikeler ödem oluşumu ve enfeksiyon kapma riskidir. Ödem oluşumuna engel olmak için ameliyat olunan gözün temiz tutulması gerekir. İlave olarak bazı hususlara dikkat edildiğinde hasta kısa süre içinde eski sağlığına kavuşur.

Katarakt ameliyatı sonrası ödem oluşma riskine karşı neler yapılmalıdır
 • Ameliyat sonrası sonrasında gözün dış etkilerden korunması gerekir. Pek çok organa göre enfeksiyona daha meyilli olan gözün hassasiyeti ameliyat sonrasında daha da artar. Bu nedenle dışarı çıkarken güneş gözlüğü veya varsa numaralı gözlük takılarak tozdan ve elle temastan korunabilir. Böylece ödem oluşma riski azaltılır.
 • Ödem oluşumu gözün suyla fazla teması halinde artacağı unutulmamalıdır. Bunun için banyoda uzun süre kalmamak, gözü çok ovuşturmamak gerekir. Yine elin gözle temasının da azaltılması tavsiye edilir.
 • Gerçekleştirilen göz ameliyatında tedavi edilen kataraktın büyüklüğü ödem riskiyle yakından alakalıdır. Ancak ameliyat sonrasında oluşan ödem için bazı önlemler alındığında geçici nitelikte olacağı unutulmamalıdır. İhmal edilen ödem ise kalıcı bazı göz hastalıklarına davetiye çıkartabilir. Örneğin ödem zamanla göz korneasına zarar verebilir. Başarısız katarak ameliyatı sonrası kornea ödemi oluşma ihtimali bulunmaktadır.
]]>
Katarakt Ameliyatından Sonra Yakını Görememe https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyatindan-sonra-yakini-gorememe.html Wed, 05 Dec 2018 07:48:22 +0000 Katarakt Ameliyatından Sonra Yakını Görmeme; Katarakt rahatsızlığı göz merceği üzerinde bulunan merceksi bölgenin zamanla matlaşması sonrasında kişinin uzak ve yakını bulanık bir şekilde görmesine neden olan rahatsızlık Katarakt Ameliyatından Sonra Yakını Görmeme; Katarakt rahatsızlığı göz merceği üzerinde bulunan merceksi bölgenin zamanla matlaşması sonrasında kişinin uzak ve yakını bulanık bir şekilde görmesine neden olan rahatsızlık türüdür. Böylesi bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kimse katarakt ameliyatı gerçekleştirebilir. Katarakt ameliyatından sonra yakını görmeme problemi bir kısım hastalarda gözlemlenmiştir. Ameliyat sonrasında merceğin düzgün yerleştirilmemesi sonrasında veya bir kısım yan etkilerden kaynaklı olarak kişinin uzak ve yakını görmede problem yaşadığı gözlemlenmiştir. Kimi hastalarda katarakt ameliyatından sonra yakını görmeme probleminin ardından gözde buğulanma, göz de ağrı ve bulanıklık gibi rahatsızlıklar gözlemlenmiştir. Böylesi bir durumda konu uzman göz doktorlarına bildirilmesinde faydalar bulunmaktadır.

Katarakt Ameliyatından Sonra Yakını Görmeme Yan Etkileri

Bir kısım hastaların göz rahatsızlığından sonra gerçekleştirmiş olduğu ameliyatlar sonrasında yan etkiler gözlemlenmiştir. Göz sağlığı açısından katarakt ameliyatından sonra yakını görmeme ciddi bir problem türüdür. Bu ameliyat sonrasında yakını görmeyen kişide; Baş ağrısı, göz de bulanıklık, mide bulantısı, gözde yanma, göz de kanlanma ve yakın mesafeyi seçememe gibi durumlar gözlemlenmiş ise kişinin ameliyatının iyi geçmediği anlamına gelir. Öncelikle ameliyatı gerçekleştiren kişi sakin olmalı ve belli bir süre ilaç tedavisi ile göz merceğinin yerine oturmasını beklemelidir. Akabinde de uzman hekime başvuruda bulunarak tedavi yöntemini belirlemeli ve bu tedavi yöntemine harfiyen uyulmalıdır. Çünkü katarakt ameliyatından sonra yakını görmeme göz kayıplarına neden olabilecek olumsuz sonuçları yanında getirebilir. Bu nedenle beklenmeyen bir durumda konu uzman hekime bildirilmelidir. 
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Lens Kayması https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-lens-kaymasi.html Thu, 06 Dec 2018 02:03:48 +0000 Katarakt Ameliyatı Sonrası Lens Kayması, Katarakt genellikle ileri yaşlarda görülen bir göz hastalığıdır. Fakat orta ve küçük yaşlarda hatta bebeklerde bile rastlanmaktadır. Katarakt daha çok, g Katarakt Ameliyatı Sonrası Lens Kayması, Katarakt genellikle ileri yaşlarda görülen bir göz hastalığıdır. Fakat orta ve küçük yaşlarda hatta bebeklerde bile rastlanmaktadır. Katarakt daha çok, görmede azalma ve bulanık görme şikayetleriyle ortaya çıkmaktadır. Katarakt ameliyatı, genellikle sıkıntı yaratmadan kısa sürede biten bir ameliyattır. Şikayeti olan hastalar, ameliyat sonrası eskisinden de çok daha iyi gördüklerini söylerler. Bu durumun kendileri için bir konfor, çevreyi canlı ve net görmenin bambaşka bir güzellik olduğunu ifade ederler. Hasta hiç bir şekilde hırpalanmadan, kısa sürede kendisini toparlar ve tüm sorunlar ortadan kalkar. Ameliyat sonrası hasta, bulanık göreceği için yanında bir yakını refakatçi bulunması, katarakt ameliyatı sonrası bakım için gereklidir. Ameliyattan sonra görme oranı hızla yükselerek en iyi noktaya erişir. 

Göz içerisine yerleştirilen lensin (mercek) düzgün görüntü sağlaması için, göz bebeğinin merkezinde olmalıdır. Bu sorun kısa süre içinde ortaya çıkarsa, ameliyat başarılı geçmemiş demektir. Eğer Katarakt ameliyatında yıllar sonra ortaya çıkarsa, ileri yaş ve göz tansiyonu faktörleri etken olabilir. Bu gibi durumlarda hasta yeniden, katarakt ameliyatı olmak zorundadır. Uzak veya yakını görememe sorunu veya renk körlüğü başlamışsa yine ameliyat olmak zorunludur. Bu sorunlar yaşlılarda görülme nedeni, artık ileri yaş ve gözlerin yorulmasıdır. Çocuklarda görülürse akraba evliliği, anne karnında yaşanan sorunlar neden olabilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Lens Kayması Sonrası

 • Katarakt ameliyatı sonrası lens kayması, hasta ziyareti esnasında, tokalaşma ve öpüşmeden kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Gözlere kirli ellerle dokunmamak enfeksiyon bakımından oldukça önemlidir, mümkün olduğu kadar gözler ovuşturmaktan da kaçınmak baskı sonucu lens kaymasının önüne geçilir.
 • Katarakt ameliyatı sonrası lensin zarar görmemesi için en az 2-3 gün banyo yapmamak gerekir.
 • Hastaya hapşırma ve öksürme basınç yapacağından, tozlu ortamlardan uzak durmalıdır.
 • Ameliyat sonrası göze baskı yapacak tüm faaliyetlerden uzak durmak gerekir.
 • Gözlerde iltihaplanma olduysa, doktorun tavsiye ettiği damlayı ihmal etmeden kullanmak gerekir.
 • Katarakt ameliyatı sonrası lensin zarar görmemesi için parlak ışıktan, güneş ışığına maruz kalmaktan, uzun süre televizyon izlemekten ve bilgisayara bakmaktan sakınmak gerekir.
 • Yaşı ilerlemiş kişilerin gözünde göz tansiyonu olmasından dolayı lens kayması yaşanabilir.
]]>
Katarakt Bitkisel Tedavisi https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-bitkisel-tedavisi.html Thu, 06 Dec 2018 02:23:59 +0000 Katarakt bitkisel tedavi, Genellikle yaşın ilerlemesi sonucu ortaya çıkan katarakt kişinin nesneleri bulanık görmesine neden olur. İlaç ile tedavisi olmayan bu göz hastalığının bazı bitkisel tedavi yöntemleri sayes Katarakt bitkisel tedaviGenellikle yaşın ilerlemesi sonucu ortaya çıkan katarakt kişinin nesneleri bulanık görmesine neden olur. İlaç ile tedavisi olmayan bu göz hastalığının bazı bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde ilerlemesi önlenebilir. Ancak hiç bir zaman unutulmamalıdır ki; katarakt için uygulanan bitkisel tedavi bu hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. 

Katarakt bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir

Havuç, bilindiği gibi içerisinde bulunan A vitamini ve değerli mineraller sayesinde göz sağlığı açısından oldukça faydalı olan havuç, görme yeteneğini geliştirilmesi açısından katarakt rahatsızlığında da kullanılabilir.

Sarımsak, düzenli bir şekilde sarımsağın özellikle de çiğ olarak tüketilmesi görme üzerinde oldukça etkili olur. Çiğ sarımsak zamanla göz üzerindeki bulanık görüntünün azalmasına yardımcı olur. 

Badem, 2-3 adet bademi bir miktar suyun içerisinde bekletin. Daha sonra kabuğunu soyduğunuz bademleri ezip sütün içerisinde ilave edip haftada 3 defa düzenli olarak tüketilmesi görme yeteneğinin gelişmesine katkı sağlaması bakımından katarakt bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. 

Ispanak, sağlığa olan faydaları ile bilinen ıspanak, göz sağlığı açısından da oldukça etkilidir. Ispanağın içerisinde bulunan karotenoid maddesi sayesinde görme fonksiyonları gelişir. Bu nedenle ıspanak kataraktın önüne geçilmesi açısından tüketilebilecek faydalı bir besindir.

Kişniş ve anason, birçok göz probleminde oldukça etkili olan bu iki karışım katarakt rahatsızlığını önlemek amacı ile katarakt bitkisel tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. 

Bal kabağı, katarakt üzerinde olumlu etkileri olan bal kabağının suyu içilebileceği gibi aynı zamanda doğranmış bal kabaklarının 10-15 dakika gözlerin üzerinde tutulması da görme açısının gelişmesini sağlar. 

Yeşil yapraklı sebzeler, içerisinde C ve E vitamini bulundurmalarından dolayı yeşil yapraklı sebzeler katarakt bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. 

Biberiye, antioksidan içeriği sahip olan biberiye bunun yanı sıra aynı zamanda içerisindeki bulunan çok sayıda yararlı maddeler sayesinde katarakt karşıtı olarak kullanılabilecek en etkili bitkisel tedavi yöntemleri arasındadır. 

Semizotu, glutathion içeriğine sahip olan semizotu bu içeriği seyesinde katarakt üzerinde olumlu etkileri olan bir bitkidir.  
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-gozde-kanlanma.html Thu, 06 Dec 2018 20:59:37 +0000 Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma, Görme yetisinin azalması durumu olan katarakt ancak cerrahi müdahale ile tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır. Günümüzde katarakt ameliyatında kullanılan en yaygın yöntemler fakoe Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Kanlanma, Görme yetisinin azalması durumu olan katarakt ancak cerrahi müdahale ile tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır. Günümüzde katarakt ameliyatında kullanılan en yaygın yöntemler fakoemülsifikasyon ile eskstrakapsüler katarakt traksiyonudur. Bu iki ameliyat tekniğinde de amaç göze varlıkları daha net görebilme özelliğinin yeniden kazandırmaktır. Ancak katarakt ameliyatı sonrası görülebilecek bazı durumlar kişide endişeye yol açabilir. Katarakt ameliyatında en yaygın görülen problem gözün kanlanmasıdır. Anca endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü bu durum zaman içerisinde iyileşme gösterir. 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde kanlanma nedenleri, 

Katarakt ameliyatı sonrası gözde kanlanma bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek muhtemel bir durumdur. Gözün katarakt ameliyatına reaksiyon göstermesi sonucu ortaya çıkabileceği gibi enfeksiyon nedeniyle de gelişebilir. Ayrıca katarakt ameliyatı sonrası göz içerisine yerleştirilen özel lenslere gözün ilk etapta uyum sağlayamamasından dolayı da ortaya çıkmış olabilir. Ameliyat sonrası hastanın oldukça dikkat etmesi gerekir. Ameliyat sonrası hastanın gözünü ovuşturması, uzun süre televizyon yada bilgisayara bakması yada gözüne aldığı darbeler sonucunda da gözde kanlanma görülebilir.
]]>
Katarakt Başlangıcı https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-baslangici.html Fri, 07 Dec 2018 04:14:25 +0000 Katarakt Başlangıcı, göz merceğinin özelliğini kaybetmesi ve görmenin azalması ile oluşmaktadır. Katarakt görmenin buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi bozuk bir görüntünün olmasıdır. Katarakt r Katarakt Başlangıcı, göz merceğinin özelliğini kaybetmesi ve görmenin azalması ile oluşmaktadır. Katarakt görmenin buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi bozuk bir görüntünün olmasıdır. Katarakt rahatsızlığı sadece ileri yaşta değil, aksine her yaşta olabilen görmede azalmaya bağlı bir hastalıktır. Rahatsızlık ileri yaşta sık görülmesine karşın orta yaş gurubunda görülen hatta yeni doğan bebekte katarakt rahatsızlığı görülmektedir. Bebeklerde görülen katarakt doğumsal olarak adlandırılır. Bebeklerde annenin hamilelik döneminde geçirdiği enfeksiyonlara ve kullandığı ilaçlara bağlı olarak katarakt hastalığı olmaktadır. Ancak hiçbir nedene bağlı olmaksızın bebeklerde katarakt hastalığı olmaktadır. Katarakt ameliyatı olacak hastaların göz içine takılacak merceğin kaliteli olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kalitesiz mercek ameliyat sonrası sorun yarata bilir, tekrar ameliyat olunması gerekir. Katarakt rahatsızlığı ilaçla geçen bir rahatsızlık değildir. Katarakt mutlaka ameliyat edilerek sonuç alınan hastalıktır. Katarakt ameliyatı narkozsuz, iğnesiz ve ağrısız olarak yapılan rahatsızlıktır. Ameliyatı olan kişi aynı gün evine gitmektedir.

Katarakt Başlangıcı Belirtileri Nelerdir

 • Katarakt başlangıcı, görmede yavaş yavaş azalmaların olmasıyla başlar. 
 • Katarakt hastalığının başlaması, göz kamaşması, ışığa hassasiyet, ışığa bakamama şeklinde oluşur.
 • Kişinin her geçen gün okumada zorlanmaya başlaması katarakt hastalığı belirtisidir.
 • Çift görme, baktığını seçememe, araç, bisiklet kullanırken veya yalnız yürürken zorlanma katarakt belirtilerindendir. 
 • Gece görmede seçememe ve görmede bozukluk yaşanması katarakt başlangıcı olarak bilinir. 
 • Kullanılan gözlük numaralarının sık değişmesi, gözlükle görme kalitesinin iyice düşmesi katarakt rahatsızlığı belirtisidir.
 • Renklerde solukluk ve sarama hastalık belirtisidir.
 • Troid hastalığı bulunan kişilerde katarakt rahatsızlığı görülür.
 • Şeker hastası olanlarda katarakt daha çabuk gelişmektedir.
 • C vitamini eksikliği bulunan kişiler katarakt hastalığına daha çabuk yakalanırlar.
 • Güneş ışınları bu hastalığa etkendir. Hasta ameliyattan sonrada kendisini güneş ışınlarından korumalıdır. 
 • Yeni doğan bebeklerde göz bebeğinin birisinin diğerinden farklı olması, göz bebeğinin beyaz olması katarakt başlangıcı belirtisidir.
 • Bebeğin gözünde kayma, şaşılık mevcutsa katarakt belirtisidir.
 • Bebekte göz tembelliği, gözde titreme oluşması katarakt rahatsızlığıdır.
 • Yaşlılarda daha çok gözde yorulmaya bağlı olarak katarakt hastalığı oluşmaktadır.
 • Uzak ve yakını görmede zorlanma katarakt başlangıcı belirtisidir. 
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Göz Tansiyonu https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-goz-tansiyonu.html Fri, 07 Dec 2018 11:11:23 +0000 Katarakt Ameliyatı Sonrası Göz Tansiyonu, Yaşlanmaya bağlı olarak organlarda doku kaybından gözler de nasibini alır. Gözde bulunan doğal lensin özelliğini kaybederek görüş ile ilgili sorunlar çıkartması katarakt olarak Katarakt Ameliyatı Sonrası Göz Tansiyonu, Yaşlanmaya bağlı olarak organlarda doku kaybından gözler de nasibini alır. Gözde bulunan doğal lensin özelliğini kaybederek görüş ile ilgili sorunlar çıkartması katarakt olarak bilinir. Kataraktan kurtulmanın tek yolu cerrahi göz ameliyatıdır. Bütün ameliyatların sonrasında çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. Katarakt ameliyatı sonrası göz tansiyonu bu kompikasyonlardan biridir. Fakat her ameliyatta görülmez.

Katarakt ameliyatı ultrasonik dalga gücü ile yapılır, herkes tarafından lazerle ameliyat olarak bilinen bu yöntemin asıl adı fako yöntemidir. Bu yöntemde katarakt olmuş göz lensi ince bir kesi ile çıkartılır, yerine göz merceği ile aynı özelliği taşıyan (aynı insizyondan) göz merceği yerleştirilir. Hasta on günde tam olarak sağlığına kavuşur. 

Gözün genel yapısına bakıldığında  dışarıdan içeriye doğru retina, iris ve mercek olarak sıralanır. Merceğin arkasında en büyük kısım kornea ve kornea ile beyin arasında iletim sağlayan milyonlarca optik sinirden meydana gelir. katarakt ameliyatında merceğin değiştirilmesi hedeflenir. Dolayısı ile katarakt göz ameliyatı göz içi dengelerin bir süreliğine değişmesine yol açacak bir cerrahi operasyondur. Bu dengelerden birisi göz tansiyonudur.

Katarakt ameliyatı sonrası göz tansiyonu neden oluşur

Katarakt ameliyatı sonrası  göz tansiyonu, diğer bir ifadeyle glokom; göz içi basıncın yükselmesidir. Basıncın yükselmesi ile görme sinirlerinde tahribat oluşabilir, bu durum göz içi sıvılarını da etkileyerek baş ağrısına kadar varan sonuçlar oluşturur. Katarakt ameliyatı sonrası göz tansiyonu oluşması daha çok cerrahi operasyona bağlı göz içinde sıvılarında artıştan meydana gelir. Bu durum göz içi savunma mekanizmasının doğal sonucudur. Her hastada olmayan bu durumun düzeltilmesi için göz içi yaranın iyileşmesi beklenir. Kataraktın iyileşme için gerekli steroidlerde bazen göz tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

Katarakt ameliyatı sonrası göz tansiyonu optik sinirlerin ameliyattan sonra retina ile uyumlu çalışmasını engelleyebilir. Uzman hekim tarafından verilecek uygun göz damlaları ile durumun düzeltilmesi hedeflenir. Bir başka ifadeyle göze ışığın ilk temas ettiği kısım, en öndeki ön kamara kısmıdır. Burada yüzeyin sürekli nemli kalmasını sağlayan göz yaşı sıvısı sürekli akım halindedir. Bu sıvı iris ve korneanın birleştiği bölgelerden dışarı atılır. Bazen atılma yavaşlar, bu durumda göz içi basıncı yükselerek göz tansiyonunun yükselmesine neden olur.
]]>
Katarakt Ameliyatı Riskleri https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-riskleri.html Sat, 08 Dec 2018 01:05:54 +0000 Katarakt ameliyatı riskleri, Göz saydamlığını yitirilmesine neden olan ve gözde matlaşma meydana getiren bir rahatsızlıktır. Bu süreç içerisinde gözün görme kaybı yaşaması ile birlikte kişinin görmede bulanıklık yaşama Katarakt ameliyatı riskleri, Göz saydamlığını yitirilmesine neden olan ve gözde matlaşma meydana getiren bir rahatsızlıktır. Bu süreç içerisinde gözün görme kaybı yaşaması ile birlikte kişinin görmede bulanıklık yaşaması ile ortaya çıkar. Genellikle ileri yaş kişilerde ortaya çıkar. Özellikle şeker hastalığı, göze alınan darbe ve kullanılan uzun süreli kortizon tedavisi katarakt oluşmasının başlıca nedenleri içerisinde yer alır. Katarakt oluşumunun tedavisi cerrahi yöntemle gerçekleştirilir. İlaçla tedavisi olmayan hastalıklar içerisinde yer alır. Kataraktın ilerlemesi sertleşmesine neden olacağı için kişide kalıcı körlüğe neden olabilir. Çağımızda uygulanan teknikler ile katarakt ameliyatı kısa sürede gerçekleştirilir. Narkoz uygulanmadan iğnesiz ve ağır yaşanmadan yapılan işlem ile birlikte hastanın evine dönmesi sağlanır. Burada bazı noktalara dikkat edilmesi önemlidir. 

Katarakt ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Hastanın yaşına bağlı olarak özellikle belirli hastalığı bulunuyor ise başka testlerinin yapılması gerekir. Özellikle tansiyon, kalp hastalığı gibi problemleri bulunuyor ise doktoruna anlatması gerekir. Bu süreç içerisinde hastaya kol, kalça ve ağız bölümünden verilecek ilaçlar ile ameliyata başlanır. Hastanın ameliyat öncesinde bir şeyler yememesi tavsiye edilir. Katarakt ameliyatı riskleri içerisinde operasyon öncesinde göze damla damlatılarak göz bebeklerinde büyüme sağlanır. Bunun sonucunda göz içerisinde kızarma meydana gelebilir. Fako yöntemi uygulanarak yapılan cerrahi işlem de kataraktın alınması ile birlikte göz merceği uygulaması yapılır. Herhangi bir dikiş atmadan uygulanan bu yöntemde riskinin en aza indirilmesi için kullanılan aletlerin steril olması önemlidir. Çağımızda uygulanan katarakt ameliyatlarının arka arkaya yapılması aletlerinin steril mi olduğunun düşüncesini akla getiriyor. Bu sebepten dolayı enfeksiyon veya iltihap gibi oluşumlara neden olacak durumların ortadan kaldırılması için gerekli hijyen kurallarına uyulması önemlidir. Kullanılan Fako yöntemi içerisinde riskinin en aza indirilmesi sağlanır. Hastanın herhangi bir ağrı yaşamamasının yanı sıra doktorun uygulayacağı işlemlerle en iyi şekilde tedavi edilmesi gerçekleştirilir. 

Katarakt ameliyatı sonrası yapılması gerekenler
Gerekli işlemler yapıldıktan sonra katarakt yapılan gözün bandajla kapatılması ile doktorun uygun gördüğü sürede çıkartılması gerekir. Bu süreç içerisinde kapalı olan gözün bulunduğu tarafa yatılmaması tavsiye edilir. Katarakta ameliyatı riskleri içerisinde gerekli tedavi sonrasında hastanın sürekli gözüyle oynaması ve bu bölüme baskı yapması kalıcı hasara sebebiyet verebilir. Bu süreç içerisinde Doktorun verdiği damlaların kullanılması gerekir. Damlaların belirli aralıklarla damlatılmasının yanı sıra düzenli damlatılması iyileşme süresini kısa tutar. Hastanın damla kullanımına özen göstermemesi katarakt ameliyatı riskleri içerisinde istenilen sonucun elde edilmesini engeller. Uygulanan yöntem ile birlikte katarak oluşumu engellenir. Ancak bu bölümde meydana gelen enfeksiyon, iltihap, göz içine yerleştirilen merceğin kayması gibi durumlarda hastanın takibinin yapılması önemlidir.
]]>
Katarakt Ameliyatı Sonrası Sorunlar https://www.katarakthastaligi.com/katarakt-ameliyati-sonrasi-sorunlar.html Sat, 08 Dec 2018 13:54:02 +0000 Katarakt Ameliyatı Sonrası sorunlar: Katarakt, görmenin buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi bozuk bir görüntünün olmasıdır. Katarakt rahatsızlığı sadece ileri yaşta değil, aksine her yaşta olabilen görmed Katarakt Ameliyatı Sonrası sorunlar: Katarakt, görmenin buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi bozuk bir görüntünün olmasıdır. Katarakt rahatsızlığı sadece ileri yaşta değil, aksine her yaşta olabilen görmede azalmaya bağlı bir hastalıktır. Rahatsızlık ileri yaşta sık görülmesine karşın orta yaş gurubunda görülen hatta yeni doğan bebekte bile katarakt rahatsızlığı görülmektedir. Bebeklerde annenin hamilelik döneminde geçirdiği enfeksiyonlara ve kullandığı ilaçlara bağlı olarak katarakt hastalığı olmaktadır. Katarakt ameliyatı olacak hastaların göz içine takılacak merceğin kaliteli olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kalitesiz mercek ameliyat sonrası sorun yaratabilir, tekrar ameliyat olunması gerekir. Katarakt rahatsızlığı ilaçla geçen bir rahatsızlık değildir. Katarakt mutlaka ameliyat edilerek sonuç alınan hastalıktır. Katarakt ameliyatı, narkozsuz, iğnesiz, ve ağrısız yapılan ameliyattır. Ameliyatı olan kişi aynı gün evine gitmektedir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası sorunlar Nelerdir

Katarakt ameliyatı sonrası sorunlar çıkmasın diye, günümüzde artık katarakt ameliyatı çok güvenli olarak yapılır ve sağlıklı sonuçlar alınır durumdadır. Ameliyat sonrası ortaya çıkacak sorunlar, çok çeşitli olamasına rağmen sık görülmez. Son yıllarda tıpta meydana gelen yeni gelişmelerle birlikte, uygulanan yöntemler hasta memnuniyetini artırmıştır. Şimdi ameliyat sonrası önemli sorunları sıralayalım;

Kornea Bulanıklaşması: Birden fazla ameliyat geçirenlerde ve yaşlılarda kornea arka tabakasının hasar görmesinden dolayı oluşur. Genellikle kendiliğinden iyileşir, sıkıntı devam ederse kornea nakli gerekebilir.
 
Gözlük İhtiyacı: Hasta ameliyata alınmadan önce, muayene edilerek göze yerleştirilecek merceğin numarası belirlenir. Fakat ameliyat sonrası hasta yine, gözlük takma ihtiyacı duyabilir. Bu daha çok astigmat göz kusurunun varlığından ileri gelmektedir. 

Göz İçi Basınç Yükselmesi: Ameliyat esnasında kullanılan ilaçların yan etkisi olarak gelişir. Kendiliğinden düzelme gösterir, fakat daha sonra da, devam ete riskine karşılık hasta sık sık muayeneye çağrılır.

Gözde Reaksiyon Oluşması: Tüm hastalarda bu rahatsızlık görülür. Ama bazı gözlerde daha rahatsız edici olur. Bu durumda tedaviye hız verilir hatta göze iğne yapma zorunluluğu duyulur. 

Suni Lensle İlgili Sorunlar: Suni lensler göze son derece uyumlu yapılmalarına rağmen, nadiren kaymalar veya gözün lensi kabul etmemesi gibi sıkıntılar yaşanır.

Lens Arka Zarının Kesifleşmesi: Çok az rastlanan sorundur. Lazer ameliyatına gerek kalmadan giderilir.

Sinir Tabakasıyla İlgili Sorunlar: Retina tabakasında ve görme noktasının merkezinde ödem oluşması yaşanabilir.

Enfeksiyon Sorunu: Katarakt ameliyatı sonrası meydana gelebilecek sorunlardan enfeksiyon en önemlisidir. Çünkü ilerlemesi durumunda kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kalınabilir. Göz kızarır, ağrı başlar ve  görme kaybı yaşanır. Bu durumda derhal tedaviye başlanır. Bazen aylar süren bir tedavi olarak karşımıza çıkabilir.
]]>